Kedy začať uvažovať o zazimovaní bazéna?
Samotnému zazimovaniu predchádza správne načasovanie. Príliš včasné zazimovanie totiž môže napáchať rovnako veľa škody, ako keď naň zabudnete. Preto sa neodporúča riadiť iba aktuálnym počasím, ale predovšetkým teplotou vody v bazéne. V zásade sa zazimovanie robí, keď sa ustáli jej teplota na 10 až 12 °C. Pokiaľ by bola voda teplejšia, mohlo byť dôjsť k rýchlejšiemu množeniu mikroorganizmov.
Ako si poradiť s vodou v bazéne?
Skôr než sa dostavia chladné dni, znížte hladinu vody v bazéne natoľko, aby prípadný plávajúci ľad neporušil technické vybavenie bazéna. Pri zapustených bazénoch je možné ponechať veľkú časť vody v bazéne počas celej zimy. Tlaky zamrznutej zeminy a ľadu v bazéne sa tak môžu vzájomne kompenzovať a nedôjde k prasknutiu, či zrúteniu stien bazéna. Pri krehkejších plastových bazénoch a keramických obkladoch je lepšie vypustiť všetku vodu.
Ak to konštrukcia vášho bazéna dovoľuje, odmontujte filter, čerpadlo aj rebrík. Pri stabilných filtráciách vypustite minimálne 20 cm vody pod najnižšie uloženými odtokmi, tryskami, či ústím protiprúdu. V priebehu zimy nesmie hladina dosiahnuť túto úroveň. Najmä počas dlhodobých dažďov, alebo pri silnom topení, je lepšie hladinu vody kontrolovať a prípadne nejaký objem vypustiť. Dôležité je tiež odvodnenie všetkých vodných rozvodov, ktoré by mohla zamrznutá voda potrhať.
Pri bazénoch s fóliou, tzv. linerom, sa vypúšťajú približne 2/3 objemu, aby sa zachoval dostatočný tlak nutný na napnutie fólie, a zostala pritom dostatočná rezerva na dažďovú vodu.
Ako a čím zakryť bazén?
Rovnako dôležité, ako manipulácia s vodou, je poctivé a kvalitné zakrytie bazéna. Francúzska spoločnosť Desjoyaux ponúka dva systémy zazimovania bazénov – pomocou univerzálnej bezpečnostnej plachty a zimnej plachty. Obe prikrývky sú z nepriesvitného materiálu, čím zabraňujú rozmnožovaniu rias. Zároveň chránia bazén pred lístím a ďalšími možnými nečistotami.
Zazimovanie bazéna krok po kroku:
1. Finálne povysávanie dna a stien bazéna - pri pieskových filtroch je potrebné ich dôkladne preprať.
2. Vypúšťanie bazéna. Pri plastových bazénoch a bazénoch s keramickým obkladom je lepšie vypustiť všetku vodu. Naopak, pri bazénoch s linerom sa vypúšťajú len cca 2/3 objemu, aby sa zachoval dostatočný tlak nutný k napnutiu fólie.
3. Do vody sa aplikuje zazimovací roztok (zmes kvartérnych amóniových solí), určený ku konzervácii vody v zime. Aktívna látka zabraňuje tvorbe rias. Uvedenie bazéna do prevádzky na jar je potom menej náročné.
4. Pri stabilných filtráciách sa vypúšťa minimálne 20 cm vody pod najnižšie uloženými odtokmi, tryskami, či ústím protiprúdu. V priebehu zimy nesmie hladina dosiahnuť túto úroveň. Najmä počas dlhodobých dažďov, alebo pri silnom topení, je lepšie hladinu vody kontrolovať a prípadne nejaký objem vypustiť. Nikde v technológii či v potrubí nesmie zostať voda, všetky vnútorné rozvody je potrebné prefúknuť tlakom vzduchu. Oveľa ľahšie zazimovanie vyžaduje mobilná filtračná jednotka, ktorú jednoducho celú odmontujete a uschováte.
5. Vypnutie centrálneho vypínača! Keďže pre Slovensko sú v zime príznačné vysoké mínusové teploty, je bezpečnejšie motor a čerpadlo odpojiť a uskladniť ich na teplom a suchom mieste.
6. Špeciálne plaváky rozložené uhlopriečne na hladine zabránia, aby rozpínajúci sa ľad poškodil steny bazéna.
7. Pokiaľ máte pri bazéne akýkoľvek navíjací systém zakrytia (plachtu, roletu), je dobré ho na zimu odmontovať.
8. Cez bazén je najlepšie natiahnuť zimnú plachtu.