"Témy životného prostredia sú síce súčasťou osnov rôznych predmetov, no napr. správa Inštitútu environmentálnej politiky Čo vás v tej škole učia poukazuje na vážne nedostatky vo vedomostiach aj zručnostiach žiakov. Len výučba týchto tém však nestačí. Je nutné robiť to, čo učíme denne v škole. Ak napr. učíme o odpadoch a na škole v bežnom chode neminimalizujeme, je to vážny problém," vysvetľuje Zuzana Gallayová, manažerka programu Zelená škola (Živica).
Robiť, čo učíme. Učiť inak a zmeny na školách robiť spoločne – žiaci, učitelia, rodičia, upratovačka aj školník. To sú ciele najväčšieho environmentálne-výchovného programu Zelená škola, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Eco-schools. Aktuálne v ňom pracuje na Slovensku vyše 230 materských, základných, stredných aj špeciálnych škôl.
Krok po kroku menia svoju výučbu aj fungovanie v témach Odpad, Potraviny, Energia, Voda, Zeleň a ochrana prírody, Doprava a ovzdušie, Zelené obstarávanie a úradovanie. Krok za krokom preberajú žiaci a študenti zodpovednosť za realizáciu zmien svojich škôl, učia sa celý rad zručností a najmä – že problémy sú na to, aby sa riešili. Sami riešenia navrhujú, predkladajú starostke či primátorke, prispievajú k riešeniam, preberajú zodpovednosť. Vedú ich učiteľky a učitelia, ktorí aj počas koronakrízy dokázali, že životné prostredie nie je len jedna z kapitol v učebnici.
Registrácia už do 17. ročníka programu Zelená škola je možná od 22.4. do 30. 6. – on-line na www.zelenaskola.sk.