Na základe kvalitnej fotky kvetu, listu, plodu alebo kmeňa rastliny umožňuje aplikácia jednoducho rozpoznať divo rastúce rastliny v našej prírode a priradí im názov. Ten sa zobrazí nielen v odbornom latinskom jazyku, ale aj v slovenčine, a to vďaka spolupráci s botaničkami zo Slovenskej technickej univerzity vo Zvolene, ktorá je jedným z partnerov projektu Tajný život mesta.
„Spojenie modernej technológie s dobrodružstvom v prírode je lákavé nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Pritom nielen v lesoch a na lúkach, ale aj priamo v mestách sa často skrýva väčšia biodiverzita (druhová rozmanitosť), ako by sme čakali,“ dodáva koordinátorka projektu Ivana Poláčková zo Živice.
Dôkazom toho sú aj objavy školákov zapojených do projektu na Slovensku a v Českej republike. Školáci vďaka tabletom, ktoré v rámci projektu získali, mohli vo svojom okolí objavovať a fotiť divo rastúce rastliny, pričom objavili nielen chránené druhy a chránené lokality priamo na hraniciach mesta, ale aj nebezpečné invázne rastliny. O svojich objavoch následne informovali verejnosť formou videí, reportáží alebo výstav. Najlepšie z nich si môžete pozrieť na stránke www.tajnyzivotmesta.sk.
„Naša škola sa nachádza tesne za Slovnaftom, tak sme sa rozhodli zistiť, čo vlastne v okolí Slovnaftu rastie. A je tam toho ozaj veľmi veľa zaujímavého. Nachádza sa tam veľmi pekný kus prírody, ktorý sa volá Topoľové hony a Kopáčsky ostrov. Dnešné mestské deti nechodia veľmi do prírody, zaujímavejšie sú pre nich obchodné centrá, ale bádateľská výprava sa všetkým veľmi páčila," hodnotí učiteľka Daniela Kališová zo ZŠ Biskupická 21 v Bratislave, ktorá je do projektu zapojená.
Cieľom projektu Tajný život mesta je zvýšenie environmentálneho povedomia o biodiverzite ako dôležitého prvku udržateľnosti miest.
Mobilnú aplikáciu PlantNet si môžete zadarmo stiahnuť aj v slovenskom jazyku v službe Google Play alebo AppStore a vďaka databáze, ktorú naplnili žiaci slovenských škôl zistiť, aké rastliny rastú vo vašom okolí.