Na 1. Ročníku ICE MEDIA CUP-u sme skončili druhí na turnaji v curlingu
dátum pridania 06-02-2014
Zajtra sa začína zimná olympiáda v Soči a vďaka agentúre Advantage už budeme veľmi fundovane sledovať curlingové zápasy. Vďaka nim sme vstali z gauča a naštartovali súťažnú náladu na prvom ročníku ICE MEDIA CUPu.
Na zimnom štadióne v Lamači sa stretli zástupcovia tlačených, rozhlasových, televíznych a internetových médií, aby si v dvoch disciplínach športovo zmerali sily. Keďže hokej bol určený televíziám, postavili sme svoj tím (za portál www.FLORA.sk a www.BENZIN.sk) do curlingového súboja. Hokejový turnaj televízií vyhrali hokejisti DIGI TV a diváci curlingového turnaja spoznali víťaza až po predĺžení. Víťazstvo si napokon odniesla RTVS, no náš štvorčlenný tím im bol rovnocenným súperom. Zaujímavosťou je, že nikto z nás predtým curling nehral a dokonca sme len tak matne tušili, o čom tento šport je.
Poznáte curling?
Počiatky tejto hry siahajú do 16.storočia, keď sa tento šport hrával na zamrznutých škótskych jazerách. Vznikol vďaka zákazu golfu v roku 1457, ktorý bol vydaný škótskym parlamentom. Prvé curlingové kameňe mali hmotnosť od 2 do 3 kilogramov. V súčasnosti sú oveľa ťažšie, majú až 20 kg. Túto váhu však nepocítite, keďže niet dôvodu kamene dvíhať z ľadu.
Curling sa hral na niekoľkých olympijských podujatiach už predtým, než sa v roku 1998 stal oficiálnym olympijským športom na olympijských hrách v Nagane v Japonsku. A že je tento zimný šport čoraz viac obľúbený, o tom svedčia asi dva milióny aktívnych hráčov na celom svete.
Curling môžu hrať ľudia v každom veku aj bez špeciálneho výstroja. Ide o športovú zručnosť, predvídavosť, taktiku hádzania kameňov aj umenia metličkovať. Fantastické je, že aj keď súper vedie hneď na začiatku hoci aj s výrazným náskokom, vždy máte ešte vysokú pravdepodobnosť, že celá hra dopadne vo váš prospech. Každý súboj je iný a vôbec nie nudný. Aj kvôli tomu sa curling nazýva Šach na ľade.
Pravidlá curlingu
Curling sa hrá na špeciálne upravenej ľadovej ploche rozdelenej do dráh. Hrajú proti sebe dva štvorčlenné tímy. Každý tím má 8 kameňov, ktoré sú odlíšené dvomi farbami. Každý hráč má metličku na zametanie povrchu dráhy. My sme používali metličky, čo ani ako metličky nevyzerajú, skôr ako stierka na okno. Dokážu zázračne predĺžiť dráhu kameňa o pekných pár centimetrov.
Profesionáli majú špeciálnu obuv s teflónovou úpravou podrážky, aby sa mohli rýchlo a hladko presúvať po lade. Princípom je "hodiť" 16 kameňov a určiť skóre. Kameň sa však nesmie reálne hodiť o ľad, lebo o chvíľu by ste mali zničenú ľadovú plochu. Najdôležitejšie je odhodiť kamene z jedného konca dráhy do terča podobného lukostreleckému terču na druhom konci dráhy, s účelom priblížiť svoj kameň čo možno najbližšie k stredu kruhov a pritom bližšie ako sú umiestnené kamene protivníka.
Video:
Pomerne málo ľudí na Slovensku sa v súčasnosti môže pochváliť, že si už vyskúšalo tento atraktívny šport. Na perfektne pripravenej lamačskej ľadovej dvojdráhe budete mať všetko, čo k hre potrebujete. Komplex zimného štadióna ICE Arena ponúka dve curlingové dráhy vrátane potrebného vybavenia (kamene, metličky), odbornej pomoci a kaučingu profesionálnych hráčov z radov Slovenského curlingového zväzu.
Zimný štadión v Lamači (ICE Arena) zrekonštruovali v roku 2011 a patrí medzi najmodernejšie štadióny na Slovensku. Jeho kapacity sú primárne určené pre športové využitie širokej verejnosti počas celého roka bez technickej prestávky. Využívajú ho materské škôlky, základné a stredné školy, hokejové kluby,... Pre obyvateľov Lamača je verejné korčuľovanie bezplatné.
V multikomplexe je požičovňa korčúľ, predajňa hokejového výstroja, reštaurácia s výhľadom na ľadovú plochu. Druhá ľadová plocha je najmodernejšou curlingovou dvojdráhou na Slovensku.