(c) Verein der Leithaberger Edelkirsche
Nielen vinice dominujú krajine medzi Neziderským jazerom a pohorím Leitha, ale kraľujú tu aj čerešne. Začali ich sadiť v 18.storočí, burgenlandské ženy potom chodili na viedenské trhy predávať sladučké plody a získali peniaze, čo bolo na tú dobu výnimočné, pretože všetky ostatné produkty sa len vymieňali. Aj Mária Terézia milovala sladké a šťavnaté srdcovky z obce Jois.
Na Leithabergu rastie viac ako tisíc čerešní približne pätnástich rôznych odrôd. Burgenland je jediným rakúskym regiónom pôžitkov, ktorý ponúka čerešne. A nie hocijaké, ale špeciálne vyšľachtené čerešne, ktoré budú mať čoskoro svoju značku. V rámci regiónu môžete ochutnať malé i veľké plody, niektoré takmer čierne, iné krvavo červené, každý si nájde chuť, ktorá mu ulahodí.
Niektoré staré odrody sú už minulosťou a niektoré sa stali ohrozenými, preto na podnet skutočnej čerešňovej kráľovnej, pani Rosi Strohmayer, vyvinuli aktivity na ich záchranu. Poľnohospodárska univerzita vo Viedni v spolupráci s Arche Noah v Schiltern zachránili sladké dedičstvo.
Miestni pestovatelia vyrábajú nielen tradičné čerešňové dobroty, ale radi popustia uzdu svojej fantázii a vznikajú tak gastronomicky chutné a zaujímavé kombinácie ako čerešňový kompót v sirupe z červeného hrozna, pečeňové paštéty s čerešňami, chlieb s čerešňami a zeleným korením, čerešňový med, klobása s čerešňami, čerešňová čokoláda, ocot, horčica, ovčí syr v oleji ochutenom čerešňami a bazalkou, rôzne destiláty a likéry.
(c) Verein der Leithaberger Edelkirsche
Miestne obchody a reštaurácie jednoznačne uprednostňujú lokálne produkty a tým podčiarkujú svoju jedinečnosť. Výsledkom je tzv. Genussregion (Región pôžitku, jeden zo 113 regiónov) s leithabergskou ušľachtilou čerešňou, vidieckymi tradíciami, kulinárskou víziou a najmä zárukou chute.
Festival venovaný čerešni
Pôžitok, skúsenosti, produkty Zeme, kuchárska show a koncerty sú základnými ingredienciami Čerešňového festivalu, ktorý sa bude konať 13.júna 2015 v breitenbrunnskej Kirschblütenhalle. Arche Noah Schiltern, viedenská Poľnohospodárska univezita a Baumschule Pleyer predvedú, ako sa dajú zachrániť staré odrody.
Návštevníci iste ocenia všetko od čerstvých čerešní až po čerešňové palacinky. Slow Food Markt z Parndorfu v spolupráci s mnohými miestnymi výrobcami zabezpečí rozmanitosť v nákupnom košíku: párky s marhuľami, chilli, ryby, kozí syr, čerešňový chlieb a čerešňovú štrúdľu a ešte oveľa viac. Jedným z vrcholov podujatia je kuchárska show so špičkovým Slow Food kuchárom Johannom Reisingerom (pozn.: Slow Food je protiklad na globalizovaný Fast Food. Cieľom je naučiť vážiť si kultúry stolu, chrániť a vychutnávať miestne produkty, ktoré by mohli byť odsúdené na zánik na úkor rýchlo sa rozvíjajúcej kuchyne Fast Food.).
Milovníci čerešní môžu súťažiť v špeciálnej súťaži v pľuvaní kôstok: "Kto trafí Havrana". Víťazom sa stáva ten, koho netrafí čerešňová kôstka. Súťaž sa koná medzi 11:00 a 13:00 hod.
Kirschenfest
sobota 13. júna 2015, od 10:00 do 16:00 hod.
Kirschblütenhalle, Eisenstädterstrasse 16, Breitenbrunn