Hlavnou témou diskusie boli výsledky spotrebiteľských prieskumov, ktoré realizovala poľská asociácia výrobcov džúsov (KUPS) v roku 2015 a 2016. Prieskumu sa zúčastnili ženy vo veku 25-45 zo Slovenska, Českej republiky, Litvy, Rumunska a Poľska. Výsledky ukázali, že spotreba džúsov je vo všetkých krajinách nižšia ako je aktuálny európsky priemer a oveľa nižšia ako stanovujú odporúčania WHO2. Slovák v priemere spotrebuje 4,1l ročne, čo predstavuje približne 11 ml džúsu na deň. Európsky priemer v pití 100% džúsov v rokoch 2010-2014 predstavoval 13,3l na obyvateľa. Len v samotnom Nemecku spotreba dosahuje 29,7 litrov na jedného obyvateľa.
Výsledky štúdie poukazujú na veľký rozdiel medzi vyhláseniami spotrebiteľov a skutočnou spotrebou džúsov vo všetkých piatich krajinách.
Hlavní konzumenti ovocných džúsov sú deti (81%). Je však dôležité povedať, že čoraz viac žien volí pitný režim v podobe ovocných džúsov. V porovnaní s prieskumom z minulého roka, spotreba v tejto skupine vzrástla o takmer 3%. Zeleninové džúsy sú prevažne voľbou žien (75%), čo je trend pretrvávajúci na všetkých skúmaných trhoch.
Stále viac a viac Slovákov si je vedomých prospešných vlastností čerstvého ovocia a zeleniny a produktov z nich vyrobených. Džúsy sú volené nielen pre ich chuť (83% respondentov), ale taktiež zdravé účinky na deti a ostatných členov rodiny (55%). Väčšina spotrebiteľov vo všetkých piatich krajinách súhlasí s tvrdením, že džúsy a pyré sú vitamíny v šikovnej forme, ktoré môžu byť výsledkom kampane "Džúsy a pyré - vitamíny vo výhodnej forme".
"Ako iste vieme, konzumácia ovocia a zeleniny je spôsob, ktorým dokážeme obohatiť náš jedálniček o teluprospešné látky. Ak je pre vás ťažké konzumovať odporúčané minimum 500 gramov denne, spomeňte si na džúsy a pyré. Pyré sú výrobky bohaté na cenné živiny, ktoré sú obsiahnuté v ovocí a zelenine. Poskytujú organizmu nevyhnutné prvky, ako sú vitamíny, minerály, mikro a makro elementy. A čo viac, pyré obsahuje vlákninu, ktorá prečistuje naše črevá, reguluje metabolizmus a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Kedže vláknina nám vie dodať pocit sýtosti, nemusíme ju konzumovať len ako občerstvenie, ale aj ako súčasť samostatného výživného chodu, vhodného nielen pre deti," hovorí MUDr. Peter Minárik, PhD., expert kampane.