Po zbere skoro na jar vysievaných zelenín ako špenát, hrášok, cibuľa, šalát, ostáva voľná pôda. Pri výbere následnej plodiny musíme brať do úvahy osevné postupy, zvané aj trate. Napríklad hrášok sa seje v tzv. tretej trati, keď sa pôda prakticky nehnojí. Keďže hrášok, vďaka hrčkotvorným baktériám na svojich koreňoch je schopný prijímať vzdušný dusík, obohacuje oň aj pôdu, na ktorej rástol. Po hrášku môžeme teda sadiť tie zeleniny, ktoré sú na dusík náročné, napríklad pekinskú alebo čínsku kapustu.
Pekinská kapusta urobí husté podlhovasté hlávky, čínska kapusta vytvorí len ružicu listov, hlávku nie. Obe zeleniny sú veľmi zdravé a z pestovateľského hľadiska je dôležité, že majú krátku vegetačnú dobu. Od výsevu po zber potrebujú len dva, tri mesiace, aby dosiahli konzumnú zrelosť. Vyžadujú však veľa vlahy.
Ďalšou zeleninou vhodnou ako druhá úroda sú reďkovky, napr. dlhá biela letná reďkovka, žltá i červená reďkovka, guľatá alebo podlhovastá čierna zimná reďkev.
Pre letný zber odporúčame vysiať listové šaláty, z ktorých sa nereže hlavička, ale oberajú sa listy po obvode, pričom stredová ružica sa ponecháva. Listový šalát rastie do výšky a poskytuje lahodné listy po dlhú dobu. Zo šalátov sa v júli môže vysiať aj zimný, ktorý sa do septembra musí dobre zakoreniť, aby prežil mrazy.