Väčšine z nás sa zdá jar ako najkratšie obdobie roka. Je to asi tým, že v pomerne krátkom čase musíme stihnúť urobiť veľa práce, aby sme dosiahli očakávaných výsledkov. Ak sa chceme v lete potešiť krásou kvitnúcich fuchsií, nastáva čas pripraviť naše rastliny na nadchádzajúcu letnú sezónu.
Pokiaľ sme fuchsie zimovali v tmavších chladných miestnostiach, je čas umiestniť ich na svetlé stanovište a začať s teplotnou aklimatizáciou, t.j. postupným zvyšovaním teploty. Nesmieme pri tom zabúdať na jedno z nebezpečí a to je spálenie slnkom. Rastliny nesmieme umiestniť na priame slnko, pretože hrozí popálenie a strata všetkých listov. Pokiaľ máte dosť priestoru, fuchsie sa najlepšie aklimatizujú v polotieni.
Opatrne zvyšujeme denné dávky zálievky, aby si rastliny privykli na normálny vodný režim. Zalievame vtedy, keď vidíme na substráte, že predchádzajúcu závlahu rastlina už spotrebovala, aby sme predišli zahnívaniu koreňového systému. Je vhodné postrekovať rastlinu jemným popraškom vlažnej vody, aby sme oživili očká.
Keď majú rastliny ešte len málo lístkov a len sa prebúdzajú k životu, mali by sme fuchsie presadiť do čerstvého substrátu, z ktorého budú počas vegetačného obdobia čerpať živiny. Je to dôležité najmä preto, že v priebehu vegetačného obdobia sa kvalita substrátu mení k horšiemu tým. že sa substrát rozkladá a poľahína. Takýto substrát
už neposkytuje koreňom dostatok vzduchu a teda dostatok kyslíka. Z tohoto dôvodu patrí jarné presádzanie k nevyhnutným každoročným činnostiam.
Je vhodné presadiť rastlinu do kvetináča o niečo väčšieho a to tak, že kvetináč naplníme z časti substrátom, naň položíme rastlinu a dosypeme asi 1 cm pod okraj kvetináča. Poklepeme po kvetináči, aby zemina zaplnila priestor medzi koreňmi. Presadenú rastlinu treba opatrne zaliať.
Presadené rastliny nikdy nesmieme dať na priame slnko, pretože sa musí najskôr obnoviť koreňové rozloženie, ktoré následne bude rastline zaisťovať vyvážený príjem vody.
Prvých šesť týždňov nie je potrebné dodávať rastlinám výživu, pretože zakúpený substrát už obsahuje zásobnú dávku hnojiva. Dovolím si varovať vás pre použitím starej zeminy, doplnenej organickým hnojivom, alebo záhradným kompostom. Takáto zmes má často vysoký obsah soli a v zemine sa môžu nachádzať škodcovia, ktorí napadnú a poškodia fuchsie. Následný boj s tymito škodcami je často finančne náročnejší, než kúpa nového substrátu.
Keď nám fuchsie začnú pekne rašiť, je potrebné rastliny omladiť. Opatrne ostriháme suché časti a rastliny vytvarujeme do požadovanej podoby. Nesmieme zabudnúť na dôkladné zaštipovanie vrcholových častí výhonkov, aby sme zaistili, že fuchsie budú rozrastené a bohaté na mladé výhony. So zaštipovaním by sme mali prestať u bežných druhov fuchsií asi mesiac pred predpokladaným kvitnutím, u triphýl (fuchsií s trubkovitými kvetmi) dva mesiace, aby rastliny mali čas na nasadenie kvetných púčkov.
Keď budete mať fuchsie už pekne olistené, doporučujem ich preventívny postrek prípravkom proti roztočcom v kombinácii s prípravkom proti moliciam (napr. OMITE + kombinácia MOSPILAN a APLAUD), aby sa eliminoval výskyt týchto nepríjemných škodcov.
Prajem Vám úspešný štart v pestovateľskej sezóne.