Klimatizačnú bunku možno zhotoviť oveľa lacnejšie, prípadne aj vo väčších rozmeroch, čo má pri bujne rastúcich rastlinách svoje výhody.
Klimatizačná bunka sa skladá
z dreveného rámčeka 1,
štyroch tyčí 4,
priehľadnej fólie 2 a 5
a z plochého kameňa alebo dlaždice 6.
Výroba bunky
Rámček 1 zhotovíme alebo z kúpených líšt 8 -10 x 40 mm, alebo z doštičiek z debny na ovocie. Lišty (alebo doštičky) narežeme na osem rovnakých dielov s dĺžkou 560 mm, príp. 460 mm, ak nechceme fóliu zošívať, použijeme rukávce bez rozstrihnutia.
Pri doštičkách, ktoré použijeme ako spodné, zrazíme jednu vonkajšiu hranu a čelo. Toto zrazenie tvorí zárez, ktorý potrebujeme na pripevnenie fólie. Doštičky alebo lišty zbíjame tak, aby vznikli na oboch koncoch presahy na preplátovanie, ktorým sa jednotlivé strany rámčeka viažu sa na seba.
Získame tak pevné spojenie v rohoch. V miestach preplátovania môžeme ešte potrieť stykové plochy lepidlom. Hotový rámček musíme nakonzervovať náterom.
Na spodnú stranu rámčeka priskrutkujeme do rohov jednou závrtkou po jednej objímke 3. Ako objímku použijeme zátky s takou veľkou dutinou, aby sa do nej vošiel koniec použitej tyče 4.
Nakoniec na hornú stranu rámčeka voľne pribijeme fóliu 2 tak, aby vytvorila miernu priehlbeň. V prostriedku fólie prepálime alebo prestrihneme otvor s priemerom 5 - 8 mm, ktorého okraje spevníme zdvojením fólie (prilepením).
Tyče 4 môžu byť drevené (prírodná guľatina) alebo z rôznych nových alebo použiteľných násad. Stačí dĺžka asi 110 cm. Aby sa fólia o tyč neodierala, musí byť ich povrch hladký. Spodné konce zasekneme do hrota a naimpregnujeme, alebo ich proti hnilobe aspoň opálime.
Fóliu 5 volíme radšej hrubšiu. Ak je vo forme rukávca, prispôsobíme rozmery rámčeka tak, aby sme ju nemuseli zošívať. V tomto prípade budú vzdialenosti stredu objímok 460 mm a vznikne menšia bunka.
Ak sa pridržíme rozmerov uvedených na obrázku (po kliknutí sa zobrazí väčší obrázok), spojíme fóliu zošitím alebo lepením. Na hornom okraji urobíme lem na prevlečenie gumy alebo motúza. Fóliu nerobíme príliš tesnú, aby sa dala ľahko prevliecť cez rámček. Fólia musí byť dlhá 100 cm.
Plochý kameň alebo dlaždicu 6 položíme do stredu bunky tak, aby sa kvapkajúca voda rozstrekovala ku koreňom rastlín 7.
Klimatizačnú bunku umiestňujeme na slnečnom záhone. Na vyrovnaný povrch položíme horný rámček, ktorý nám objímkami vyznačí miesta na zatlčenie tyčí. Na zatlčené tyče 4 navlečieme rukávec fólie 5 a nasadíme rámček 1. Do drážky rámčeka pripevníme fóliu buď priviazaním, alebo gumou 10 a vyhrnieme ju hore k rámčeku.
Predpestované rastliny 7 zasadíme po jednej ku kolíkom šikmo k stredu a hlbšie ako predtým. To podporuje prekorenie, najmä pri paradajkách. Rastliny voľne priviažeme k tyčiam, zalejeme a fóliu zhrnieme nadol.
Dolný obvod fólie 5 zahrnieme do ryhy v zemi. V chránených polohách môžeme rastliny vysádzať už koncom apríla - nezačíname však skôr, než kým sa pôda v hĺbke 10 cm neprehreje aspoň na 10oC.
Po skončení májových mrázikov rastliny otužujeme zhrnutím hornej časti fólie. Na noc fóliu opäť vytiahneme. Rastliny vyštipujeme na 1 výhon a len čo dorastú až k hornému rámčeku, ponecháme fóliu trvale do polovice zhrnutú a rastliny vyviažeme na drôty 8, pripevnené na tyč viazacím drôtom 9. Plody postupne zberáme. Po skončení vegetačného obdobia, ktoré bunka skracuje, zlikvidujeme porast a jednotlivé časti bunky po očistení uložíme na ďalšiu sezónu.