Chrastavitosť, múčnatka
Ochrana proti nej iba preventívna,postrek je potrebný opakovať v cykle 1-3 týždne .Najvhodnejší termín od polovice mája do polovice júna.Príznaky múčnatky možno pozorovať na mladých výhonkoch ,alebo na plodoch v podobe hustého belavého podhubia.
Kučeravosť broskýň
Prejavuje sa deformovanými kučeravými listami Dôležitá je prevencia pred rašením, prípravkami obsahujúcimi meď, dobré je po 14 dňoch v dobe rašenia postrek zopakovať.
Piliarka jablčná
Vzhľadom na čas rojenia a miesto kladenia vajíčiek je potrebné proti piliarke zasiahnuť.
Ihneď po odkvitnutí jabloní organofosfátmi, ktoré sa vyznačujú hĺbkovým účinkom. Piliarka jablčná má za rok iba 1 generáciu a spôsobuje skorú červivosť jabĺk. Piliarky sa roja v čase kvitnutia jabloní.
Šarka sliviek
Jedná sa o nebezpečné vírusové ochorenie sliviek. Hostiteľmi šarky sú všetky slivkoviny, marhuľa, broskyňa. Na listoch sliviek sa choroba prejavuje v podobe bledozelených kresieb prstencov, prúžkov alebo škvŕn. Postihnuté plody sú bez chuti a aromatických látok.
Vošky musíme ničiť už v jarnom období tzv predjarným postrekom. Choré stromy je potrebné čo najskôr zlikvidovať.
Predjarný postrek viniča
Vykonávame na odstránenie všetkých prezimovaných infekcií v štádiu kukiel. Preventívne postreky robíme ďalej tesne pred kvitnutím a 10-14 dní po odkvitnutí. Ďalšie ošetrenia sú potrebné hlavne za daždivého počasia. Predchádzame perenospóre, obaľovačom na viniči aj nosánikovi viničovému, ktorý so skorším nástupom jari vyhrýzava stopky listov, ktoré samičky zvinujú do trubičiek a kladú do nich vajíčka. Po krátkom čase listy uschnú a opadávajú. Vyvinuté larvy sa živia rozkladajúcimi listovými pletivami. Vyvinuté larvy zaliezajú do pôdy a zakuklia sa.