Niekedy je celoročná priemerná teplota v takýchto oblastiach približne rovnaká ako u nás, ale zima môže byť miernejšia, leto chladnejšie. Takéto podnebie bez výrazných teplotných výkyvov a s vysokou vlhkosťou vzduchu je najmä v prímorských oblastiach alebo lokálne pri veľkých a hlbokých jazerách. Niektoré nízke druhy rastú vo vysokých horách alebo severských krajinách, kde sú cez zimu prirodzene chránené snehom. Význam pre prežitie stále zelených drevín má aj mierny tieň v lesoch. Väčšina neopadavých rastlín nie je u nás celkom odolná voči silnejším mrazom aj preto,
že im pri dlho zamrznutej pôde jednoducho dôjde dojde voda a potom uschnú. Zvesenie listov však ešte nemusí znamenať tento stav. Nebezpečným obdobím je i skorá jar, keď na slnku teplota povrchov listov a konárov silne kolíše.
U nás sa môžu pestovať výlučne len kríky. Do nižšieho stromčeku občas dorastá cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium), ako liany sa vyššie dostanú brečtan popínavý (Hedera helix) a zemolez Henryho (Lonicera henryi). Z ďalších rastlín môžu po rokoch za priaznivých okolností narásť do troch metrov rôzne rododendróny (Rhododendron) a kalina vráskavolistá (Viburnum rhytidophyllum). Zvláštnu samostatnú skupinu predstavujú bambusy, ktoré by tiež počas zimy nemali strácať list.