Aby to tak zostalo, Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc sa už po 15. raz, v rámci projektu Týždeň slovenských knižníc, rozhodla priblížiť knihy širokej verejnosti. Do zaujímavého podujatia, ktoré potrvá od 31. marca do 6. apríla 2014, sa zapoja aj knižnice na Liptove.
Bez ohľadu na meno nového prezidenta, na Liptove majú vopred sľúbenú amnestiu. Každý, kto sa previnil proti pravidlám ružomberskej Mestskej knižnice má príležitosť zbaviť sa starých dlhov bez zbytočných sankcií. „Stačí, ak nám naši členovia počas budúceho týždňa vrátia knihy po uplynutí výpožičnej doby a sankčné poplatky im zrušíme. V našej knižnici si tak budú opäť môcť požičiavať knihy a stať sa aktívnymi čitateľmi,“ upozorňuje riaditeľka knižnice Tatiana Babincová.
Týždeň slovenských knižníc slávnostne otvoria v pondelok 31. marca 2014 o 13:00 v Košiciach. Ambasádorom celoslovenskej akcie bude Ján Gallovič, člen Činohry Slovenského národného divadla.
„Sú to práve knižnice, ktoré napriek množstvu rôznorodých problémov a nedostatku finančných prostriedkov ponúkajú veľa zaujímavého, nového, poučného i zábavného pre svojich čitateľov, používateľov a návštevníkov. Sme radi, že na svojom význame nestrácajú ani v našom regióne,“ hovorí Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.
V rámci Týždňa slovenských knižníc sa bude konať súťaž Kniha Liptova 2013. Návštevníci mikulášskej knižnice si budú môcť prezrieť nielen výstavu nominovaných kníh, ale aj videoprezentácie o živote a tvorbe významných osobností regiónu.
Najväčším ťahákom však bude Noc s Andersenom, ktorá by do verejných a školských knižníc mala pritiahnuť najmä najmenších čitateľov. Slovenské deti sa tak už 9.krát zapoja do medzinárodnej akcie pri príležitosti narodením obľúbeného dánskeho autora Hansa Christiana Andersena. „Veríme,že sa nám podarí prekonať minuloročný rekord, keď sa do podujatia zapojilo vyše 200 slovenských knižníc a 8 500 detí. Pre mnohých je to zážitok na celý život, ktorý si chcú zopakovať aj s novými priateľmi. Noc v knižnici ich ešte viac pritiahne ku knižným rozprávkam, podporí ich predstavivosť a chuť čítať,“ hovorí Marcela Feriančeková, riaditeľka Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši.
Táto myšlienka vznikla v hlavách dvoch knihovníčok z Uherského Hradišťa vroku 2000 a postupne sa z nej stal medzinárodný fenomén. S Andersenomovými rozprávkami nocujú v knižniciach deti už aj na Slovensku, v Poľsku, Rakúsku, Slovinsku a v Nemecku. S rastúcim záujmom sa však nedostane na každého a v niektorých knižniciach sa o účasť na podujatí dokonca žrebuje alebo súťaží.