Umývanie riadu patrí ku každodennej rutine snáď v každej rodine. Ako umyť špinavý riad vie väčšina z nás. Ako ho umyť dočista a bez zbytočného plytvania času, vody, energie a umývacieho prostriedku, to už tak zrejmé byť nemusí. Pri ručnom umývaní riadu rozlišujeme dva základné postupy. Umývame riad hneď po jeho použití alebo čakáme až sa nahromadí väčšie množstvo a potom ho umyjeme naraz. Niektorí umývajú riad v dreze, do ktorého napustia vodu, iní pod tečúcou vodou. Ako teda správne postupovať?
Umývanie riadu v napustenom dreze
Pre túto variantu umývania riadu je ideálne ak máme dva drezy. Jeden na umývanie a druhý na oplachovanie. Ak ich nemáme, môžeme použiť lavór, prípadne veľký hrniec. Na umývanie používame teplú vodu (cca 38 - 40 °C), na oplachovanie stačí studená. Drezy nie je nutné počas umývania mať naplnené vodou až po okraj, stačí ich naplniť do polovice. Umývací prostriedok dávame do umývacieho kúpeľa až po napustení vody, aby sa nevytvorilo priveľa peny. Keď časom pena zmizne, je nutné prostriedok znova nadávkovať.
Pre dosiahnutie najuspokojivejšieho výsledku, odporúčame umývať riad podľa krehkosti a miery zašpinenia v tomto poradí: sklo, porcelán, taniere, plastové a drevené riady, príbory, hrnce a panvice. Hrnce a panvice sa zaschnutými zvyškami jedla namáčame hneď po varení do vody. Zvyšky potravín z riadu vysypeme do odpadkového koša. Tekuté zvyšky vždy vylejeme do toalety, predídeme tak možnému upchatia odtoku. Počas namáčania riadu by mala byť vždy súvislá vrstva peny a na hladine by sa nemali tvoriť mastné oká. Akonáhle pena zmizne a mastnota i plávajúce nečistoty získajú prevahu, je nutná výmena vody.
Lesk riadu dosiahneme bez práce použitím odkvapkávača, v ktorom stojí riad zvisle. Príbory treba ukladať do samostatnej priehradky na odkvapkávači a vždy rukoväťou dole. Práve umytý riad tak schne hygienicky na vzduchu. Ak poháre uložíme po umytí hore dnom na suchú utierku, poháre uschnú bez jedinej škvrny.
Tento typ umývania riadu je najmenej náročným na spotrebu vody. Mnoho žien má ale voči takémuto umývaniu predsudky a považuje ho za nehygienické. Spotreba vody je v tomto prípade cca 15 - 40 litrov (podľa dĺžky umývania a počtu riadu).
Umývanie pod tečúcou vodou
Ak umývame riad pod tečúcou vodou, je jasné, že čím dlhšie je voda pustená (a čím väčším prúdom tečie), tým sú náklady vyššie. Dobu umývania by sme teda ideálne mali minimalizovať. Ako to ale docieliť? V prvom rade sa musíme vyhnúť zdĺhavému drhnutiu. Riad so silne zašpinenými miestami necháme najprv aspoň na chvíľu odmočiť.
Potom je už postup úplne jednoduchý. Jediné pravidlo sa týka odporúčaného dávkovania umývacieho prostriedku - kvapka na hubku alebo riad (2 ml). Akonáhle hubka prestane peniť, je potrebné prostriedok znova nadávkovať. Tento typ umývania riadu je najviac náročný na spotrebu vody, ale aj elektrickej energie. Odporúča sa vypínať vodu počas samotného umývania a oplachovať umytý riad pod slabým prúdom. Spotreba vody: cca 20 - 70 litrov (podľa dĺžky umývania a počtu riadu).
TIP AKO UŠETRIŤ s umývaním pod tečúcou vodou = kombinácia predošlých metód
Ako urobiť z umývania pod tečúcou vodou šetrnejší variant voči životnému prostrediu a peňaženke? Do misky nalejeme vodu a v nej rozmiešame umývací prostriedok. Hubkou roztok aplikujeme na riad a umyjeme. Riad následne opláchneme pod tečúcou vodou. Potom už len necháme odkvapkať alebo osušíme.
Ako sa zbaviť ťažko odstrániteľnej nečistoty
Pripáleniny
• Do hrnca napustíme trochu vody na dno, pridáme prostriedok na umývanie riadu alebo jedlú sódu a ľahko vodu ohrejeme.
Zaschnuté škvrny od kávy, čaju
• Odporúčame použiť viac umývacieho prostriedku, alebo jemný abrazívny prostriedok, prípadne jedlú sódu.
Farebné mapy na nerezovom riadu
• Zohrejeme liter vody s jedlou sódou alebo citrónovou šťavou (2-3 polievkové lyžice) a nerezový riad namočíme do roztoku. Po chvíli umyjeme hubkou a opláchneme.
Neutralizácia pachov - ryby, mäso, cesnak atď.
• Na odstránenie rôznych pachov použijeme bežný umývací prostriedok a kefu, ktorou riad poriadne vydrhneme. Ak pach napriek tomu nezmizne, použijeme na neutralizáciu citrón alebo jedlú sódu.