Zelenina, ktorá obsahuje o 41% viac kalcia ako starý druh, musí prejsť ešte niekoľkými bezpečnostnými testami. "Tieto mrkvy sme vypestovali vo veľmi pozorne monitorovanom a kontrolovanom prostredí," povedal jeden z autorov štúdie profesor Kendal Hirschi z Baylor College of Medicine v Texase. "Musíme ich ešte preskúmať, kým sa dostanú ku konzumentom," dodal.
Vedci dúfajú, že nakoniec budú môcť spoločnosti ponúknuť zdravší život vďaka konzumácii dostatočného množstva minerálov. Primárnym zdrojom kalcia sú mliečne výrobky, mnoho ľudí je však alergických, niektorí ich odmietajú pre vysoký obsah tuku. Zmena génov v mrkve dovoľuje kalciu oveľa jednoduchšie prúdiť cez membrány rastliny. Jedna mrkva síce neobsahuje odporučenú dennú dávku kalcia, vedci však plánujú podobným spôsobom vypestovať aj ďalšie druhy zeleniny.
Nie je to po prvý raz, čo sa mrkva mení. Jej oranžová farba je výsledkom holandského šľachtenia zo sedemnásteho storočia, keď zmenili pôvodnú purpurovú farbu na národnú farbu krajiny. Po prvý raz sa však tento druh zeleniny zmení na zdravší. V minulosti už vypestovali napríklad zdokonalené zemiaky, v ktorých je viac škrobu a menej vody, vďaka čomu pri vyprážaní vstrebú menej oleja. Vo vyšľachtenej brokolici je zas viac sulforanu, ktorý pôsobí proti rakovine.