Striháme
Ruže sa majú strihať v marci, poprípade v apríli. Silné vetvy zostriháme na cca 20 cm nad zemou. Tenké vetvy ostriháme úplne.
Odkvitnuté ruže môžeme ostrihať ešte pred zimou, ale v tomto prípade necháme vetvy oveľa dlhšie, aby ich časť mohla zmrznúť. Lebo ak potom v marci ostriháme ružu na 20 cm výšku, už by asi nič neostalo.
Divoké výhonky, ktoré sa objavujú tesne nad zemou, musíme čím skôr odstrániť. Tieto výhonky vyrastajú z podnožia.
Spoznáme ich podľa toho, že majú veľa tŕňov a sedemdielne listy. Ak ich neodstránime, budeme mať čoskoro na záhrade bohato kvitnúcu divú ružu.
Polievame
V suchom období musíme ruže pravideľne polievať. Bez vody veľmi rýchle vädnú.
Hnojíme
Ružiam sa darí dobre rásť i krásne kvitnúť len v bohato hnojenej pôde.Počas sezóny ruže dvakrát pohnojíme umelým hnojivom obsahujúcim dusík, fosfor a draslík alebo iným organickým hnojivom so stopovými prvkami.Ak rastlinám doprajeme to najlepšie hnojivo, predídeme chorobám.
Od začiatku septembra už nehnojíme. Rastlina by ďalej rástla a čerstvé výhony by nemuseli byť dostatočne pripravené na zimu. Ružiam prospeje, keď ich vo februári prihnojíme napríklad kompostom s kravským hnojom.
Chránime pred mrazom
Ruže musíme chrániť pred mrazom. Očko je veľmi citlivé na mráz (to je miesto, kde je pestovaná ruža naočkovaná na podnožie. Preto ho musíme zakryť hlinou. Takto predídeme aj jej vyschnutiu. Dobré je i zakryť zem okolo ruží napríklad slamou, kravským hnojom alebo vlastným kompostom. Túto ochrannú vrstvu odstránime až vtedy, keď už nehrozia žiadne mrazíky. V praxi to znamená v marci alebo v apríli.