História výroby sa datuje od 18. storočia a spája sa so sedmohradským kuchárom grófa Gvadányiho. V októbri 2007 získal Skalický trdelník ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú značku Európskej únie. Udelením ochrannej značky prišlo k vymedzeniu zemepisnej oblasti, kde sa Skalický trdelník môže vyrábať. Označenie Skalický trdelník majú len trdelníky vyrobené na území okresov Skalica a Senica, ohraničenom riekami Morava, Teplica a Myjava a hranicami s Českou republikou.
Koncom roka 2004 vzniklo občianske združenie Skalický trdelník, ktorého hlavným cieľom je udržanie tradície pôvodnej výroby tejto špeciality na otvorenom ohni. V rámci náročnej rekonštrukcie historického komplexu františkánskych stavieb bol v jednej miestnosti kláštora adaptovaný priestor tzv. čiernej kuchyne, v ktorom v súčasnosti vyrábajú trdelníky "po starom". Ak navštívite Skalicu, nenechajte si ujsť príležitosť vidieť výrobu, ochutnať alebo si aj zakúpiť túto skalickú dobrotu. Inak výborne chutí k červenému vínu.
RECEPT NA SKALICKÝ TRDELNÍK:
Potrebujeme:
1 kg pšeničnej múky,
5 - 8 vajec,
droždie,
mlieko,
kryštáľový cukor,
soľ,
muškátový orech,
rum,
citrón,
na posypanie posekané vlašské orechy (alebo mandle, marhuľové jadrá),
na potrenie trdla bravčová masť, na potretie trdelníka maslo,
na posypanie vanilkový cukor zmiešaný s mletým cukrom
Príprava:
Z droždia, mlieka a kryštáľového cukru pripravíme kvások, zmiešame s múkou, pridáme kryštáľový cukor, 8 žĺtkov, 4 bielka, soľ, rum, citrón, pomletý muškátový orech. Všetko dobre premiešame, pripravíme jemné cesto, ktoré necháme v izbovej teplote vykysnúť asi 30 minút. Vyskysnuté cesto rozdelíme na bochníky o hmotnosti 250 - 500 g. Z bochníkov vyšúľame pletenec, ktorý ma priemer 5 - 8 cma je dlhý asi 1 meter. Takto pripravený pletenec necháme kysnúť ešte 15 minút. Potom ho začneme natáčať na drevené pomastené trdlo (valec vyrezaný zväčša z hruškového dreva) - doma ho môžeme nahradiť valčekom na cesto. Natočený pletenec potrieme rozšľahanými bielkami, posypeme zmesou orechov a pečieme pri sálavom teple z pripravenej pahreby alebo žiariča, kde sa pri neustálom otáčaní a občasnom pomastení pečie do zlatista 15 minút. Upečený trdelník necháme vychladnúť, miernym poklepaním stiahneme z trdla, položíme na papier. Trdelník na záver posypeme mletým cukrom zmiešaným s vanilkovým.
Dobrú chuť!