Tymián (Thymus vulgaris) je 20 - 30 cm vysoký poloker. Kvitne na fialovo a kvitne od mája do októbra. Najčastejšie sa pestuje v Stredomorí a u nás je tymiánu veľmi blízkou príbuznou materina dúška.
Hlavnou zložkou tymiánu je silica thymol - účinné antiseptikum (to znamená protizápalové). Tymián je považovaný za jedno z najúčinnejších prírodních antibiotík.
Uplatňuje sa preto pri ľahších chorobách horných ciest dýchacích z nachladenia, ale aj pri liečbe chronických kašľov,... Rovnako pomáha liečiť čierny kašeľ, astmu, bronchitídu alebo angínu. Je účinný na plesne, baktérie a črevné parazity.
Tymián blahodárne pôsobí pri zápale tráviacej sústavy, uľahčuje trávenie, stimuluje produkciu bielych krviniek a tak zvyšuje odolnosť organizmu.
Môžeme ho nielen vnútorne užívať, ale je vhodný aj na vonkajšie použitie vo forme obkladov a kúpeľov: hojí zapálené rany, vredy, preležaniny.
V kozmetike si našiel svoje miesto pri výrobe zubných pást a ústnych vôd ako prostriedok odstraňujúci zápach.
Ako prírodné antibiotikum je súčasťou receptúr pri výrobe liečivých mastí, krémov,...
Upozornenie: Pri neprimeranom alebo pri dlhodobom užívaní je tymián toxický a môže poškodiť štítnu žľazu, preto sa neodoporúča vnútorne tehotným a dojčiacim ženám. Denná dávka tymiánu by nemala presiahnuť 10 g.
Tymián je doma aj v kuchyni, je vhodný na dochutenie syrov, pizze, mäsových jedál, šalátov, omáčok,... Je typickou prísadou provensálskeho korenia.
Táto bylinka je už aj súčasťou našich záhrad, no bez problémov sa jej darí aj na parapetnej doske. Najčastejšie ju pestujeme zo semien, ktoré stačí na povrchu len zľahka zatlačiť. Darí sa jej na mieste, ktoré je chránené pred vetrom a kde je veľa slnka. Pri polievaní platí, že menej je viac - no pôda by nemala vyschnúť.
Tymiánový sirup proti kašľu
Takto doma pripravený sirup určite zaberie. V modernej domácnosti nemá každý pripravené bylinky... Našťastie s tymiánom je to jednoduché - stačí sa pozrieť v najbižších potravinách v oddelení s korením.
Potrebujeme:
200 g cukru,
250 ml vody
Príprava:
Cukor s vodou varíme na miernom ohni asi 20 minút tak, aby sa neodparilo veľa vody. Odstavíme, vsypeme obsah sáčku sušeného tymiánu a necháme vychladnút. Sirup scedíme, nalejeme do fľaštičky a podávame denne 3-4x za lyžičku. Sirup má veľmi príjemnú chuť, bez problémov ho vypijú aj deti. Nezabudnite, že účinok každého liečiva sa výrazne prejaví až po 2-3 dňoch. Tento sirup zaberá určite.