Staráme sa o stromy
Ak nám počasie a snehová pokrývka dovolia, musíme odstraňovať suché a mumifikované plody zo stromov, lebo sú zdrojom moniliózy
počas vegetácie. Lístie a hnilé plody premiešame s páleným vápnom a kompostujeme alebo zakopeme najmenej 50 cm do zeme. Je najvhodnejšia doba na odstraňovanie odumretých, suchých alebo poškodených konárov.
Vinič môžeme postupne rezať - vychádzame zo zásady, že plodný konár je ten, ktorý vyrastá z dvojročného dreva. Preto odstránime také výhony, ktoré vyrastajú zo starého dreva a skracujeme jednoročné a dvojročné.
Ak je vhodné počasie, môžeme odhrnúť aj ruže, zmrznuté časti odstrihneme, výhony skrátime na tri až štyri očká.
A rovnako je dobrá doba na rez ríbezlí a egrešov. S ostatnými stromami a kríkmi počkajme do marca, pretože čím skoršie ich zrežeme, tým viac potom dorastajú a
šetria na plodnosti.
Kmene stromov, ktoré majú na sebe mach alebo lišajník, musíme škrabkou dôkladne očistiť a následne spáliť.
Vápenné mlieko
Svoje opodstatnenie má aj náter kmeňov vápenným mliekom. Údajne až natoľko nechráni strom pred škodcami, ale zasa pôsobí ako tepelná ochrana pred prehriatím. Kmeň stromu, ktorý tento náter nemá, môže sa počas dňa vďaka slnečným lúčom prehriať a keď večer poklesnú teploty, potom ľahko popraská. Náter zároveň ničí machy a lišajníky. Náterom broskýň a marhulí oddialime nástup jarného pučania - predídeme tak poškodeniu jarnými mrazíkmi.
Vápenné mlieko pripravíme z páleného vápna (na 1 kg 10 litrov vody).
Keď v druhej polovici mesiaca vystúpi teplota nad 7 stupňov, nezabudnite na zimný postrek stromov a kríkov - proti kučeravosti, moniliózam,...
Kontrolujeme zimné zásoby
Uskladnené ovocie a zeleninu musíme pravidelne kontrolovať, hnilé a plesnivé kusy ihneď vyhodíme. Ak je v pivnici nad 6 stupňov, musíme vetrať.
Chystáme priesady
Ak máme teplý skleník, môžeme začať s výsevom paradajok, paprík, reďkoviek, skorý šalát, karotku,... Keď nemáte takúto možnosť, môžeme zasadiť semienka do kelímkov a pestovať na doma parapetnej doske pri okne.