Indické jedlá sú jednoduché, rýchle a zväčša sa pripravujú v jednom hrnci. Aby ste si uľahčili ich prípravu, vyskúšajte už hotové karí omáčky. Výber konkrétnej záleží len od vášho nastavenia voči stupňu ostrosti. Vo výhodnej ponuke omáčok nájdete všetko: od najpálivejšej vindaloo, cez jemne pikantnú tandoori, mierne sladkastú kormu až po najznámejšiu tikka masalu. Do thajských jedál vyskúšajte chilli pastu Sambal Oelek, ktorá sa vyrába z drvených chilli papričiek fermentovaných v soli alebo omáčku Pad Thai, ktorá obsahuje sardely, rajčiny, cesnak, sójové bôby a koncentrovanú šťavu z tamarindu indického (čo je strom pochádzajúci z Afriky). Pad Thai omáčka má všestranné použitie, chuťovo je trochu kyslá a jemne pikantná.
Chcete prekvapiť známych a naservírovať im doma pripravené sushi? V tom prípade nesmú chýbať morské riasy nori, wasabi pasta a nakladaný zázvor. Všetko telu prospešné výrobky. Nori vďaka vysokému obsahu minerálnych látok detoxikujú telo, zlepšujú priechodnosť ciev, neutralizujú kyseliny, sú schopné rozpúšťať tuky, hlieny a podieľajú sa na znižovaní škodlivého cholesterolu. Ak ich nemáte odvahu konzumovať, môžete ich použiť ako náplasť. Krvácajúcu ranu previazať prúžkom riasy a nechať pôsobiť asi polhodinku. A nepotrebujete ani dezinfekciu.
Wasabi je dobrým zdrojom vlákniny a vitamínu C, tiež draslíka, vápnika a horčíka. Wasabi pasta sa vyrába z japonského chrenu, ktorý je typický svojou štipľavou chuťou a zelenou farbou. V ponuke Kauflandu nájdete aj nakladaný zázvor, ktorý sa konzumuje medzi jednotlivými sústami sushi, aby sa neutralizovala pikantná chuť a zlepšilo trávenie.
V rámci ponuky ázijských potravín nájdete aj pomerne širokú ponuku rezancov. Tie sú, na rozdiel od ryže, pre túto kuchyňu typické. Napríklad, také Bami goreng, pôvodom z Číny, nájdete v Malajzii, Indonézii či Singapure na každom kroku. Ide o veľmi obľúbený a rýchly pokrm, ktorý doplníte krevetami a šalotkou, kuracím alebo bravčovým mäsom a rozličnými druhmi zeleniny.
Ak si na vlastný recept netrúfate, stačí si kúpiť predpripravené sushi boxy, alebo jarné závitky a exotická večera je hotová. Jarné závitky si môžete vybrať v dvoch verziách – čisto zeleninovej alebo zeleninovej s kuracím mäsom. Pre tých z vás, ktorí to chcú predsa skúsiť sami, pripravila foodblogerka Nina Táborská tento recept pre inšpiráciu:
Vietnamské jarné rolky
Potrebujeme:
ryžové papiere, balenie sklenených ryžových rezancov Longkou, 1 žltú a 1 oranžovú mrkvu, 1 avokádo, 225 g kreviet, čerstvý koriander (vanička), poľníček alebo ľadový šalát, ryžový ocot Peral River Bridge
Na omáčku: 2 PL crunchy arašidového masla (s kúskami arašidov), 1 lyžička ústricovej omáčky Peral River Bridge, 1 PL jemnej omáčky s mangom Rajah, 1 lyžička sezamového oleja Flying Goose, 2 lyžičky tmavej sójovej omáčky Peral River Bridge, trochu vody, čerstvého červeného čili, nastrúhaný čerstvý zázvor, šťava z jednej limetky
Postup: Mrkvy očistíme a nasekáme na tenké rezance. Koriander a poľníček umyjeme a osušíme kuchynskými utierkami. Krevety uvaríme vo vriacej vode. Rezance zalejeme horúcou vodou a zakryjeme na 5 minút. Následne scedíme. Avokádo ošúpeme a nakrájame na tenké polmesiačiky. Ryžové papiere namočíme vždy po jednom v studenej vode. Keď papier zmäkne, opatrne ho usušíme kuchynskou utierkou, vložíme do vody ďalší papier a zmäknutý papier rozložíme na nelepivú pracovnú plochu. Naplníme (NIE od okraja po okraj) rezancami, krevetami, šalátom, koriandrom, mrkvou a na záver len jemne pokvapkáme ryžovým octom. Papier zmotáme do rolky, konce strčíme dovnútra, posypeme sezamom a zrolujeme ďalšiu rolku. Takto postupujeme pokým neminieme všetky ingrediencie. Do uzatvárateľnej nádoby pridáme všetky ingrediencie na omáčku, zavrieme nádobu a poriadne pretrepeme. Podávame k rolkám.
V čase od 15. do 21. februára v Kauflande nakúpite všetko na to, aby ste svoje chuťové bunky obohatili novými zážitkami.