Odborníci v oblasti športovej medicíny a vedy často zdôrazňujú potrebu „predhydratácie“. Inými slovami, dodržiavať pravidelný pitný režim v priebehu celého dňa, aby ste boli primerane hydratovaní ešte predtým, než začnete cvičiť. To uľahčí hydratáciu pri posilňovaní, cvičení alebo pri rozličných hrách. Rovnako to však platí aj v prípade, že sa nevenujete pohybovým aktivitám.
Ako sa dostať pred letom do formy?
Je to obdobie v roku, keď sa musíme zamerať na zdravú stravu, ale aj na primeranú hydratáciu. Ak nepijeme pravidelne a máme nedostatok tekutín, letné horúčavy môžu spôsobiť nepríjemné príznaky. Všetci vieme, že čím je teplejšie, tým viac sa potíme a tým viac potrebujeme piť. Množstvo energie vydanej pri letných aktivitách, ako korčuľovanie, tenis alebo beh, môže spôsobiť potenie a viesť k strate tekutín. Takže nezabúdajte na to, že tekutiny musíte piť pred, počas a aj po týchto činnostiach.
Energetická vyváženosť
Ako ju dosiahnuť? Energetická vyváženosť je kľúčom k udržaniu si zdravej váhy a prispôsobeniu potravín a nápojov aktívnemu životnému štýlu, ktorý zahŕňa vhodnú stravu založenú na vyváženosti, pestrosti a striedmosti, ako aj pravidelnú fyzickú aktivitu. Rovnosť energií hovorí, že:
kalórie (energia) PRIJATÉ = kalórie (energia) VYDANÉ
Energetická vyváženosť popisuje vzťah medzi kalóriami (energiou) prijatými v potrave a nápojoch a kalóriami (energiou), ktorú telo spáli. Pre väčšinu ľudí platí, že ak sa kalórie, ktoré príjmu = kalóriám, ktoré vydajú, telesná hmotnosť zostane stabilná, čo je ideálny stav pre dospelých, ktorí majú zdravú váhu. Ak príjem dlhodobo prevyšuje spotrebu, telesná hmotnosť narastá. Ak sa dlhodobo spaľuje viac kalórií než sa ich príjme, nastane úbytok hmotnosti.
Hoci by sa energetická vyváženosť mohla zdať ako jednoduchý koncept, z dlhodobého zdravotného hľadiska si to vyžaduje aktívnu kontrolu oboch strán rovnice energetickej vyváženosti. Je treba poznať energetickú potrebu tela, vrátane výsledkov fyzickej aktivity a nadobúdať znalosti o kalorickom obsahu potravín a nápojov. Musíme si tiež osvojiť postupy, ako je kontrola porcií a počítanie kalórií, vďaka čomu môžeme mať príjem kalórií pod kontrolou. Prieskum naznačuje, že aj malé každodenné rozhodnutia, napríklad ako často a aké množstvo jeme a pijeme, či ísť po schodoch alebo výťahom alebo či sledovať svoju hmotnosť alebo nie, môžu mať nakoniec veľký dopad na našu telesnú hmotnosť a zdravie.