Zdravé srdce a dobre funkčný kardiovaskulárny systém, na ktoré tieto faktory vplývajú, sa dá ovplyvniť aj pravidelnou rýchlou chôdzou. Slováci by mali športovať, respektíve viac chodiť. Potvrdil to terénny prieskum z júna tohto roku, ktorý v 12 slovenských mestách usporiadali Regionálne úrady verejného zdravotníctva. V rámci prieskumu vyšetrili vyše tisíc osôb. Mierne, alebo výrazne zvýšené hladiny cholesterolu malo 43 percent účastníkov prieskumu, výrazne vysoké hladiny mal každý piaty jedinec. Už viacero štúdií v minulosti preukázalo, že riziko srdcovej príhody u ľudí s hladinou cholesterolu v krvi nad 6,2 milimolu na liter (mmol/l) je viac ako dvojnásobné. Ak sa však hladinu cholesterolu podarí znížiť o desať percent, klesne riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby (KVO) o celú štvrtinu.
Odborníci si ešte donedávna mysleli, že človek, v snahe zlepšiť si obehový systém, musí vyvinúť oveľa väčšiu fyzickú aktivitu. Rýchla chôdza veľmi pomáha. "Takáto fyzická aktivita má skutočne pozitívny vplyv na zdravie srdca a ciev," povedal doktor Igor Bukovský. Podľa neho je najefektívnejšia chôdza do kopca, odporúča preto nepoužívať výťah, ale vždy vyšliapať po vlastných nohách, či v práci uprednostniť osobný kontakt s kolegami pred telefonickým. Pri nákupoch a vybavovaní radí neparkovať priamo pri nákupnom centre, či úrade. "Ak cestujete mestskou hromadnou dopravou, vystúpte o zastávku - dve skôr a prejdite sa," povedal Bukovský.
Chôdza je nadprirodzenejšia forma pohybu človeka a pokiaľ je spojená so správnym stravovaním, je najjednoduchšou cestou ako si zlepšiť kondíciu a udržať si adekvátnu telesnú hmotnosť. Výhodou chôdze je, že je vhodná aj pre starších ľudí, či pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Vhodné je rýchlosťou štyri kilometre za hodinu prejsť päťkrát týždenne 10 až 12-tisíc krokov, teda asi sedem kilometrov. S chôdzou súvisí aj najnovší projekt Vezmi svoje srdce na prechádzku, chôdza mu svedčí, v rámci ktorého sa budú organizovať v rôznych častiach Slovenska prechádzky.