JABLKÁ
Základným kritériom doby oberania je ľahká odlučiteľnosť stopky od rodiaceho konárika. Jablko oberáme tak, že prst pritlačíme na miesto plodu s konárikom, plodom mierne otočíme a za súčasného odtláčania sa plod oddelí. Stopku nesmieme poškodiť. Iným znakom zrelosti je zmena farby. Základná krycia farba šupky väčšiny plodov dostáva svetlejší odtieň. Napríklad pri známej odrode Golden Delisious je vhodným termínom pre zber obdobie, keď sa odtieň základnej žltozelenej farby mení na zelenožltú. U červenoplodých odrôd je znakom zrelosti zosvetlenie tmavočervenej farby. Iným znakom je zafarbenie semien. Pri väčšine odrôd je doba zafarbenia semien totožná s dobou zberovej zrelosti. Veľmi spoľahlivým znakom zberovej letných odrôd je opadávanie "červivých" plodov. Jablká v záhrade oberáme postupne, lebo ani jedna odroda nedozrieva tak, aby všetky plody boli zrelé naraz.
HRUŠKY
Praktickým kritériom stanovenia zrelosti hrušiek je ľahká oddeliteľnosť plodov od konárika. Dobrým znakom je charakteristická veľkosť plodov a vytvorenie "líčka". Na rozdiel od jabĺk predčasný zber plodov skracuje obdobie konzumnej zrelosti. Zásadou pre zber zimných odrôd jabĺk a hrušiek je oberať plody čo najneskôr, pretože v posledných týždňoch, ba aj dňoch pred fyziologickou zrelosťou, sa plody ešte vyvíjajú, získavajú na hmotnosti, akosti aj zafarbení. Ani slabé mrazy (-1 až -2oC) neškodia plodom, pokiaľ sú ešte na stromoch. V našich polohách platí, že zber zimných jabĺk a hrušiek by sa mal začať až po 10. októbri. Veľkú pozornosť venujeme aj oberaniu. Dbáme na to, aby sme nepoškodili plodonosný obrast. Plody oberáme postupne. Najskôr plody výberovej akosti. Zber začíname od spodných vetiev a postupujeme smerom hore a od kraja koruny smerom do stredu. Jadroviny by sa mali oberať len v suchom počasí.
SLIVKY
Slivky sa oberajú, keď majú výraznú chuťovú kvalitu danú vyrovnanosťou cukrov a kyselín a keď majú dužinu tuhú. Pokiaľ zberáme slivky bez stopiek, musíme oddeľovať plod od stopky opatrne, aby sa nepoškodila šupka pri stopke, inak ovocie pri preprave môže zahnívať.
ČEREŠNE a VIŠNE sa musia oberať vždy so stopkami.
MARHULE a BROSKYNE
sa na kompótovanie oberajú v stave tvrdej zrelosti, pokiaľ sú ešte pevné a neotláčajú sa. Plody na džemy oberáme celkom zrelé. Na broskyniach je základná farba plodov dôležitým znakom zrelosti. Na jej začiatku sa objaví žltavý alebo belavý odtieň na strane obrátenej k slnku, ktorý sa rozširuje na celý plod. V tomto stave má broskyňa najväčšiu uchovateľnosť a dobre znáša transport. Väčšina odrôd dozrieva postupne.
RÍBEZLE a EGREŠE
(červené, čierne a biele) sa oberajú v plnej konzumnej zrelosti. Egreše sa takmer všetky oberajú v kompótovej zrelosti, kedy majú plody v priemere asi 1,5 cm. Sú tvrdé a svetlozeleno zafarbené.
MALINY
sa tiež oberajú v plnej konzumnej zrelosti. Plody oberáme bez plodového lôžka, černice však oberáme s plodovým lôžkom a bez kališného lístka. Najvhodnejšou dobou pre zber mäkkého ovocia je určeného na prepravu je ráno, keď je ovocie ešte chladné. Nemáme ho však zberať za rosy. Mäkké ovocie neprekladáme, ale oberáme ho ihneď do obalov - najlepšie do lúbkových košíkov.