Teplota obytných miestností spôsobuje vysušovanie vzduchu a zvýšené odparovanie vody cez listy. Väčšina z nás to rieši zvyšovaním polievania zeme v črepníkoch, čo ale nemusí prospievať všetkým rastlinám. Na odstránenie suchého vzduchu treba použiť rosenie jemným rozstrekovačom jeden až dva krát denne. A keďže sa izbové rastliny pestujú v obývaných bytoch, treba zvážiť, či nemožno v jednej miestnosti vypnúť kúrenie a tým dosiahnuť zníženie teploty.
Rosením a znížením teploty sa upravia pestovateľské podmienky tak, aby rastliny zimu len prežívali, nerástli, lebo slnečný svit je v zime krátky.
Izbové rastliny z hľadiska osvetlenia majú rôzne nároky. Napríklad aspidistra, aglaonéma, lopatkovec, potosovec, fikus, monstéra, filodendron, nefrolepka a ďalšie potrebujú málo svetla, náročnejšie na svetlo sú asparágus, difenbachia, dracéna, šeflera a najnáročnejšie sú banánovník, muškáty, krotónovec a iné. Rastliny treba rozmiestniť v byte podľa ich nárokov na svetlo a ak sa ho svetlomilným nedostáva, pestovateľ by si mal v byte inštalovať umelé osvetlenie. Vhodné sú žiarivky s ružovým svetlom, ktoré sú na trhu. Žiarivku zapíname ráno na svitaní a osvit by mal trvať 12 hodín.
V zime platí - polievanie obmedziť, nahradiť rosením, rastliny v byte umiestniť podľa ich nárokov na svetlo a najnáročnejšie prisvetľovať. Nehnojíme rastliny, tým ich nenútime rásť, lebo prírastky budú tenké a nekvalitné.