Tu platí pravidlo "starostlivého zanedbávania" pri starostlivosti o sukulenty.
Módny Zamiokulkas - sukulent pre zaneprázdnených ľudí vydrží veľa rokov, pretože mu budú stále vyrastaťt nové stonky pripomínajúce perie.
Crassula
Crassula v prírode dorastá až do niekoľko metrov, ale izbová rastlina sa pestuje ako miniatúrny strom s
dužinatými listami. Dobre znáša suchý vzduch, priame slunko a pôdu chudobnú na živiny.
Občas ho zalejte a o viac sa nestarajte. :-)
Sukulent do bytu i na záhradu je vhodná Kalanchoe Calandiva, ktorá oslávila svetovú premiéru pred tromi rokmi na výstave Hortifair v Holandsku. Calandiva je ideálna rastlina pre vytvorenie romantickej
atmosféry. Kvitne drobnými kvetmi - na bielo, ružovo, bieloružové, oranžové alebo purpurové. Calandiva vyžaduje umiestnenie na svetlom mieste, je možné ju pestovať i na priamom slnku. So zálievkou musíme byť opatrní, v lete ju zalievame striedmo, v zime ju udržujeme skoro v suchu. Calandivu môžeme letniť na balkóne, terase či záhrade. Kalanchoe Calandiva kvitne približne šest týždňov i niekoľkokrát do roka.
Sukulent môže byť aj liečivý - liečivé účinky listov aloe boli objavené už ve staroveku ako prostriedok na popáleniny a rany. I lekárská veda potvrdila prítomnosť terapeutických látok a široký sortiment liečivej kozmetiky s komerčným názvom Aloe Vera je toho dôkazom. Aloe potrebujú výživnú piesočnatohlinenú zeminu alebo špeciálnu zmes pre sukulenty a dostatok vody počas rastu od apríla do októbra. Prezimujú v chladnejšom prostredí pri obmedzenej zálievke. Staršie rastliny kvitnú krásnymi ohnivými klasmi, ktoré nás potešia celý týždeň.
Ako sa starať o sukulenty?
Aby sa im darilo a úspešne rástli, potrebujú naozaj málo.
Počas vegetačného obdobia majú schopnosť zadržovať vodu v listoch, stonkách alebo koreňoch,
preto sa uspokoja s občasnou zálievkou. Vhodná je odstáta voda a priepustný substrát,
čo dosiahneme pridaním piesku alebo kamienkov.