Jahody napáda biela a fialová škvrnitosť jahodových listov. Sú to hubové ochorenia, ktoré škodia tým, že znižujú asimilačnú plochu rastliny a tým aj jej rast a plodenie. Poznáme ich podľa belavých alebo fialovkastých škvŕn na listoch a to najmä na starších listoch a na prehustených výsadbách.
Aby sme im predišli, musíme vysádzať len tie kultivary jahôd, ktoré sú šľachtené na odolnosť voči týmto chorobám. Potom pred kvitnutím a po kvitnutí sú účinné meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Kuprikol alebo aj Dithane a Novozir. Ak je porast veľmi napadnutý, odporúča sa po zbere úrody pokosiť alebo orezať všetky listy, prihnojiť jahodovisko, nové listy budú zdravé.
No i zdravé jahody po daždivom období majú plody zhnité, potiahnuté sivým povlakom. Je to pleseň sivá, vyskytuje sa po výdatných dažďoch, ak je porast starší a prehustený, keď voda nedostatočne odteká. Na plodoch i na stonkách sa objavujú škvrny, ktoré sú neskôr pokryté bledosivým povlakom. Ochrana spočíva v dôslednom odstraňovaní chorých plodov z pozemku, aby sa spóry nedostali do pôdy. Na začiatku kvitnutia sa môže použiť preventívny postrek prípravkami napr. Euparen, Rovral, Sumilex alebo Teldor v koncentrácii odporúčanej výrobcom. Osvedčuje sa podkladať pod plody slamu, prípadne pestovať jahody na čiernej netkanej textílii, ktorá prepúšťa vodu.