VOŠKY V HLÚBOVINÁCH
Ak v srdiečku hlúbovín zistíme makovo čierne vošky, môžeme do srdiečok nastriekať malou striekačkou prípravok z cesnaku. Väčšina vošiek čoskoro zahynie.
Roztok si pripravíme tak, že v 2 l vody rozdrvíme 60 g cesnaku. Roztok vo fľaši uzavrieme a po týždni môžeme
použiť. Pred použitím dáme do roztoku asi 20 g rozpusteného mazľavého mydla.
Keď objavíme vošky na mladých kaleráboch, keli, či kapuste, ničíme ich tak, že zeleninu posýpame drevným popolom.
Účinný je tiež odvar z pálivej papriky. Potrebujeme na to 5-6 ks pálivej papriky, v 2 l vody, ktorú necháme zovrieť. Vychladnutým roztokom rastliny postriekame.
Pri menších záhonoch nemusíme postrekovať. Stačí ak ich pofŕkame namočenou metličkou.
HÁĎATKÁ V CIBUĽOVINÁCH
Na cibuľovinách škody spôsobujú háďatká, iba 1 mm malé živočíchy, ktoré žijú v oblasti koreňovej sústavy, vnikajú do koreňov vylučujú jedovaté látky, ktoré zapríčiňujú vysychanie koreňov. Tu pomôže aksamietnica, ktorej korene priťahujú háďatká a tie sa po cicaní otrávia.
Okrem aksamietnice sa podobnými vlastnosťami vyznačuje aj nechtík lekársky, ktorý preventívne chráni rajčiny proti háďatku zemiakovému, ak ho vysadíme na okraj záhonov.
SLIMÁKY V ZÁHRADE
Slimáky tiež dokážu narobiť škodu v záhradke. Odpudzuje ich orlíček pravý, yzop lekársky, šalvia lekárska, nechtík, cesnak.
Na slimáky odpudzujúco pôsobia aj listy rajčín, ktorými sa vystieľajú chodníky pred ohrozenými kultúrami, alebo sa listami mulčuje pôda. Podmienkou spoľahlivosti je ich častejšie obmieňanie.