Nová Bystrica zažila za posledných 20 rokov povodeň až osemkrát a spôsobili miliónové škody. Pôvodný tok Bystrice bol neupravený, brehy následkom povodňových prietokov erodovali a tým priamo ohrozovali blízke budovy a cestu.
„Odovzdávame do užívania zregulovaný tok, vrátane oporných múrov a spevnených svahov v dĺžke takmer jedného kilometra, ktorý ochráni obec pred storočnou vodou,“ povedal minister Peter Žiga.
Celkové náklady na dielo boli viac ako 4 milióny 155 tisíc eur, z toho vyše štyri milióny zaplatili zdroje Európskej únie a štátneho rozpočtu.
Zborov nad Bystricou od roku 1996 postihla povodeň jedenásťkrát a narobila škody na majetku za vyše 800 tisíc eur. Problémy spôsobovali najmä prítoky riečky Bystrica, ktoré sa pri výdatných dažďoch vylievali z brehov na priľahlé pozemky, podmývali a odplavovali brehy. Nová protipovodňová stavba značne zlepšila prietokové pomery vodných tokov pretekajúcich zastavaným územím, ktoré častými povodňami ohrozovali majetok obyvateľov a obce i priľahlé cesty. Prietočnosť tokov sa zvýšila na úroveň storočnej vody, stúpla kapacita koryta, brehy a dno sú stabilnejšie proti podmývaniu a zlepšil sa vzhľad a atraktivita obce.
Oščadnica za posledných 20 rokov zažila povodeň trikrát. Nové dielo za milión eur upravilo koryto toku Oščadnica, aby bola obec chránená pred účinkami jeho povodňových prietokov, ktoré donedávna spôsobovali vylievanie vody z koryta a značné škody na jestvujúcej zástavbe.
„Cieľom bolo realizovať opatrenia v tých oblastiach, ktoré boli v minulosti zasiahnuté povodňami a bol predpoklad, že sa budú opakovať,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek.