Delegáti na nej vyjadrili všeobecný záujem, aby priemyselné krajiny do roku 2020 znížili emisie skleníkových plynov o 25 až 40 percent v porovnaní s rokom 1990. Predstavitelia účastníckych krajín Kjótskeho protokolu sa zároveň prihlásili k najnovšej správe Medzinárodného panela OSN pre klimatickú zmenu (IPCC), ktorú označili za vhodný základ pre stanovenie budúcich
cieľov v boji proti globálnemu otepľovaniu.
Konferencia vo Viedni bola jedným z prípravných podujatí pred klimatickým summitom OSN, ktorý sa má konať v decembri na indonézskom ostrove Bali. Summit má rokovať o nahradení Kjótskeho protokolu, ktorého platnosť vyprší v roku 2012. Podľa Kjótskeho protokolu mali hlavné priemyselné krajiny sveta znížiť do roku 2012 emisie skleníkových plynov o 5 percent v porovnaní so stavom v roku 1990.
Medzinárodný panel pre klimatickú zmenu (IPCC) vo svojej najnovšej správe tvrdí, že priemerná svetová teplota narástla v uplynulom storočí o 0,74 stupňa Celzia. Panel OSN varuje, že ak sa nepristúpi k radikálnym opatreniam, stúpne teplota v tomto storočí o ďalšie 3 percentá. Podľa odborníkov OSN panuje konsenzus, že globálne otepľovanie spôsobuje ľudská aktivita.