Výstava vo Via Galérii je príťažlivá nielen tým, že ide o víťazné výtvarné diela detí z troch krajín – Slovenska, Rakúska a Maďarska, ktoré sa zapojili do medzinárodnej súťaže „Maľujeme farbami zeme“. Ako už napovedá názov súťaže, všetky diela sú vytvorené výlučne z prírodných materiálov a namaľované farbami z pôdnych pigmentov.
Propagátorka maľovania pôdnymi farbami, výtvarníčka žijúca v Rakúsku, profesorka Irena Raček na vernisáži uviedla: „Som veľmi rada, že záujem o tento spôsob maľovania prejavili toľké deti. Použitím výlučne prírodných materiálov sa dajú vytvoriť krásne diela a navyše – tým, že nepoužívame chémiu takisto prispievame k lepšiemu životnému prostrediu. V pôde je tiež kus histórie a my sa z nej môžeme veľa dozvedieť aj o tom, ako žili a pracovali naši predkovia.“
Projekt SONDAR strategicky riadi a spolufinancuje Úrad vlády Dolného Rakúska. Za Slovensko sa na ňom zúčastňujú dve rezortné organizácie Ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Vodohospodárska výstavba, š.p. a Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy. Z Rakúska je to združenie BIENE a BOKU Wien – inštitút pre ochranu a výskum pôdy. Projekt sa realizuje od novembra 2010 a skončí sa v októbri tohto roku. Peter Panenka z podniku Vodohospodárska výstavba š.p.. vysvetlil: „Slovenskí a dolnorakúski partneri počas tohto obdobia vybrali a zadokumentovali vzorové príklady zmysluplného zaobchádzania s pôdou vo vybraných lokalitách. Účinok príkladov projektu by mal byť relevantný pre celý Podunajský región. Udržateľné hospodárenie v tejto oblasti totiž môže mať rozhodujúci vplyv na pôdnu úrodnosť, na prevenciu v rámci protipovodňovej ochrany, ale i na zadržiavanie uhlíka v pôde, a tým tiež ochranu klímy.“
Výsledkom slovensko-rakúskej spolupráce je okrem iného príručka, ktorá konštatuje, že povodne sú síce prirodzenou realitou, ale ich rozsah a následky môžeme eliminovať. Neovplyvníme síce množstvo zrážok a napadaného snehu, ale môžeme prijímať správne rozhodnutia pri využívaní krajiny, obhospodarovaní pôdy a lesa, prijímaní územných rozhodnutí a povoľovaní stavieb a v neposlednom rade pri zabezpečovaní preventívnych opatrení protipovodňovej ochrany.
Pri každej záplave sa usadzujú riečne sedimenty. Historické záplavy sú tak v pôdach rozpoznateľné a sú možným indikátorom i pre pravdepodobné budúce záplavy. Táto súvislosť bola použitá na identifikáciu potenciálne ohrozených území pozdĺž Moravy. Slovenskí a rakúski partneri údaje v rámci projektu SONDAR zosumarizovali a zdokumentovali zaujímavé a užitočné opatrenia na ochranu pôdy na komunálnej úrovni. Pri rozhodovaní o obmedzení výstavby a nevhodných aktivít na povodňami ohrozovaných územiach by mali byť pre samosprávy pomôckou pri rozhodovaní mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňového rizika. V prípade, že takéto mapy samospráva nemá k dispozícii môžu pri rozhodovaní pomôcť, okrem záznamov v kronikách a historických skúseností, i mapy pôdnych typov. Práve na túto možnosť chceli odborníci svojimi aktivitami v rámci projektu SONDAR SK-AT upozorniť.
Na dvojdňovej konferencii s názvom „Pôda a voda v krajine“ budú v Čunove odborníci z Podunajského regiónu prezentovať výsledky svojej spoločnej práce. Uskutoční sa v areáli hotela Divoká voda a začne sa v stredu 11.9. o 9.30. Odborníci z Česka, Slovenska, Maďarska a Rakúska budú hovoriť o ochrane pôdy v krajine, interakcii pôdy a vody, ale tiež ponúknu návrhy ako revitalizovať poškodené územia. Vo štvrtok ich program pokračuje exkurziou na SVD Gabčíkovo, kde si prezrú ukážky monitoringu pôdy ovplyvnenej SVD Gabčíkovo, ako aj ukážky revitalizácie ramennej sústavy. Paralelnou aktivitou budú výtvarné workshopy pre žiakov škôl z Trnavského a Bratislavského kraja spolu s exkurziou do ramennej sústavy Dunaja.