Stalo sa tak na základe verdiktu Najvyššieho súdu SR, ktorý začiatkom mája rozhodol o zmene katastrálnych hraníc v neprospech mesta Vysoké Tatry. S obyvateľmi mestskej časti Štrbské Pleso sa prišiel rozlúčiť i tatranský primátor Ján Mokoš. "Nikdy som sa tým netajil, a netajím sa tým ani dnes, že rozhodnutie Najvyššieho súdu považujem za nepremyslený, nelogický a nesprávny krok. Krok, ktorý sa dotkol nielen fungovania samotného mesta Vysoké Tatry, ale aj vás, obyvateľov Štrbského Plesa, ktorí sa cítite a túžite ostať Tatrancami. A zdôrazňujem, že pre nás nimi aj vždy budete. Nezmení to ani rozhodnutie Najvyššieho súdu," povedal primátor obyvateľom Štrbského Plesa počas rozlúčky.
Mesto Vysoké Tatry má v súčasnosti rozpracovaný projekt Tatranskej cyklolyžiarskej magistrály, ktorá zahŕňa okrem iného aj Štrbské Pleso. Mesto začalo aj s prípravou 17. deaflympijských hier, ktorých dejiskom má byť aj Štrbské Pleso. Olympijská dedina by mala vyrásť na Mlynickej lúke. Zmenami prejde centrálne parkovisko, kde sa ráta s parkovacím domom a curlingovou halou, rekonštrukcia čaká aj areál skokanských mostíkov. "Žiaľ, neuvážené rozhodnutie Najvyššieho súdu o prinavrátení časti katastrálneho územia Štrbské Pleso obci Štrba, nás núti korigovať naše ďalšie plány. Je škoda, že jedným šmahom ruky súd zotrel rokmi osvedčený systém fungovania mesta. A navyše sa tak stalo práve teraz, keď mesto Vysoké Tatry oslavuje 60. výročie svojho vzniku," uviedol Ján Mokoš.
Najvyšší súd SR svojím rozhodnutím pripravil podľa primátora mesto Vysoké Tatry o vyše 2016 hektárov územia. Stále však platí, že Štrbské Pleso ostáva jednou z jeho 15 mestských častí. Celková rozloha katastrálneho územia Štrbské Pleso je totiž necelých 19 000 hektárov, čiže mestu aj po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR ostáva väčšina územia, doplnil primátor. V súčasnosti žije na Štrbskom Plese do 200 obyvateľov, ktorí by sa po zmene katastrálnych hraníc mali stať obyvateľmi obce Štrba.