foto: FLORA.sk
Zásah sa uskutočňuje výlučne v 4. stupni ochrany v súlade s odborným stanoviskom Krajského úradu životného prostredia v Prešove zo dňa 10.4.2007 a s povolením Obvodného lesného úradu v Poprade. Opodstatnenosť spracovania kalamitnej drevnej hmoty potvrdila aj „Štúdia posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav predmetu ochrany prírody v NPR Tichá a Kôprová dolina“, ktorú vypracovala Štátna ochrana prírody SR a Národné lesnícke centrum.
Priebeh odstraňovania kalamitného dreva pokračuje šetrným spôsobom a doteraz nebolo zaznamenané žiadne uhynutie chránených druhov (išlo by o porušenie §35 zákona 453/2002 Z.z. o ochrane prírody.). Pracovníci Správy TANAPu sú nepretržite prítomní pri spracúvaní kalamity, kontrolujú zachovanie hniezdisk a ohrozovanie živočíchov v priestoroch spracúvania kalamitného dreva. Tieto stromy sa ponechávajú v pôvodnom stave.
Zásah je vykonávaný šetrným spôsobom a nespôsobuje erózie v teréne. Využíva sa snehová prikrývka (po snehu sa drevo ľahšie ťahá, pôdny kryt zostáva neporušený), požívajú sa harvestory (stroj, ktorý dokáže strom sám odrezať, naložiť aj odviezť, je oveľa šetrnejší ako traktory s navijákmi, ktoré ťahajú drevo po zemi). Bola vybudovaná lanovka pre uľahčenie približovania drevnej hmoty.
Na všetkých kmeňoch, kde bola odkrytá kôra, sa nachádzal vo zvýšenej miere podkôrnik v rôznych vývojových štádiách, najčastejšie však už pred vyletením (okrídlený). Pracovníci Štátnych lesov TANAPu fotograficky dokumentujú postup prác.