Slovenská Colná správa zadržala kamióny 25. mája v bývalom kameňolome pri Dubnici nad Váhom. Vodiči nevedeli predložiť povolenie príslušného orgánu životného prostredia na dovoz odpadu za účelom zhodnotenia, a preto musela rakúska strana, ako odosielateľ, ktorý nesie primárnu zodpovednosť, prijať odpad naspäť na územie Rakúska. K dnešnému dňu ide o tretiu nezákonnú prepravu odpadov na území Slovenskej republiky.
Prvá nezákonná preprava odpadov z Rakúskej republiky na územie SR za účelom zneškodnenia 1 300 t odpadov bola zistená v novembri 2005. V súčasnosti sa čaká na vyjadrenie rakúskeho
kompetentného orgánu, ako aj na prevzatie predmetného odpadu zodpovedným subjektom. V roku 2006 bola zistená nezákonná preprava plastových odpadov zo Slovinska na územie SR. Slovenská inšpekcia životného prostredia udelila zodpovednému subjektu za nezákonnú prepravu odpadov pokutu, ktorá je už právoplatná.
Nelegálna cezhraničná preprava odpadov je environmentálnym trestným činom, ktorý však polícia nemôže eliminovať bežným spôsobom a je závislá od spolupráce so Slovenskou inšpekciou životného prostredia, Ministerstvom životného prostredia a v ojedinelých prípadoch i od pracovníkov colnej správy. Nelegálna cezhraničná preprava odpadu je organizovaným trestným činom za účelom finančného zisku. Odpad je atraktívnou komoditou, čo ľudí podnecuje k tomu, aby konali trestnoprávne, za čo im hrozí trest odňatia slobody až do výšky 8 rokov.
ZDROJ: Ministerstvo životného prostredia SR