Deň Dunaja vyhlásila Medzinárodná komisia na ochranu Dunaja pri príležitosti 10.výročia podpísania Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja zástupcami podunajských krajín (Sofia, jún 1994). Cieľom dohovoru je prispieť vzájomnou spoluprácou všetkých krajín v povodí Dunaja k zlepšeniu kvality vôd Dunaja.
Kvalita vody v Dunaji
Sledovaním kvality vody v Dunaji sa zaoberá Výskumný ústav vodného hospodárstva od roku 1961, najmä v súvislosti so sledovaním kvality hraničných vodných tokov. Od roku 1989 sa vykonáva veľmi podrobné sledovanie kvality vody v Dunaji aj v súvislosti s výstavbou Vodného diela Gabčíkovo.
Výsledky monitorovania preukazujú zlepšovanie kvality vody vo vodných tokoch na Slovensku v dôsledku intenzívneho budovania čistiarní odpadových vôd.
V rámci Medzinárodnej komisie pre ochranu vôd Dunaja (ICPDR) sa vykonáva medzinárodný monitoring Dunaja, do ktorého je zapojená aj Slovenská republika Výsledky medzinárodného monitorovania Dunaja potvrdzujú zlepšovanie kvality vody v Dunaji. Na základe dohody medzi vládou SR a Maďarskej republiky z roku 1995 sa vykonáva rozsiahly monitoring vplyvu prevádzky vodného diela Gabčíkova na prírodné prostredie. V rámci neho sa už 10 rokov denne vyhodnocuje kvalitatívny a kvantitatívny stav podzemných vôd v území ovplyvnenou prevádzkou VD Gabčíkovo.
Na základe získaných výsledkov je možné konštatovať, že prevádzka vodného diela Gabčíkovo sa prejavuje pozitívne na všetkých zložkách životného prostredia Dunaja a priľahlého územia.
Monitoring preukázal napríklad aj skutočnosť že prevádzkou vodného diela Gabčíkovo došlo k zásadnému zvýšeniu výdatnosti studní strategicky významného vodného zdroja Ostrovné Lúčky, slúžiaceho na zásobovanie takmer celej Bratislavy pitnou vodou.
Pre posilnenie regionálnej spolupráce podunajských krajín sa začal v roku 1992 GEF/UNDP Dunajský regionálny program, zameraný na redukciu živín, podporu cezhraničnej spolupráce a podporu nástrojov efektívneho manažmentu riek.
ZDROJ: MŽP SR