Za porušenie právnych predpisov uložili kontrolóri Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v oblasti ochrany vôd na Slovensku v prvom polroku tohto roka 189 pokút za vyše 8,7 milióna korún. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to viac ako o 1,7 milióna Sk. Inšpekcia vykonala v prvom polroku 852 kontrol. Kontrolovala predovšetkým dodržiavanie zákona o vodách, zákona o prevencii závažných priemyselných havárií a zákona o chemických látkach a chemických prípravkoch. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek.
Inšpekcia riešila 92 prípadov mimoriadneho zhoršenia vôd, čo je o 18 viac ako v porovnateľnom období vlaňajška. Väčšina, 60 prípadov, sa týkala mimoriadneho zhoršenia povrchových vôd, 32 podzemných vôd. Kontrolu nakladania s vodami a kontrolu prevádzky a účinnosti čistiarní odpadových vôd vykonali inšpektori v 98 organizáciách. V rámci nej uskutočnili 43 kontrolných odberov, pričom prekročenie povolených hodnôt zistili pri 11 z nich. Schválili tiež 404 havarijných plánov, podľa ktorých postupujú podniky v prípade úniku nebezpečných látok do životného prostredia. Sedemnásť kontrol bolo zameraných na prevenciu závažných priemyselných havárií, pričom porušenie zákona zistili v troch prípadoch.
Najvyššiu pokutu 800-tisíc korún uložili inšpektori spoločnosti SlovZink v Košeci, okres Ilava, za nesplnenie oznamovacej povinnosti podľa zákona o chemických látkach a chemických prípravkoch. Spoločnosť neaktualizovala údaje o existujúcich chemických látkach uvádzaných na trh. Spoločnosť Slovenský hodváb v Senici musela zaplatiť 280-tisíc Sk a Tatramat v Poprade 257 143 korún za nedovolené vypúšťanie odpadových vôd a spoločnosť Enzo-Veronika v Dežericiach, okres Bánovce nad Bebravou, 210-tisíc za nedovolené vypúšťanie vôd z povrchového odtoku. Nafta v Gbeloch dostala pokutu 200-tisíc korún za mimoriadne zhoršenie vôd. Pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu.