"EÚ nemôže sama dosiahnuť zmenu," povedal Reinfeld, ktorý na konferencii hovoril o európskom cieli do roku 2020 o 20 percent znížiť emisie skleníkových plynov. "Musíme dosiahnuť, aby USA, Čína, India a ďalšie krajiny konali," povedal švédsky predseda vlády. Ak sa to podľa
jeho slov nepodarí, nebude možné nájsť spoločný základ pre úsilie, ktoré by malo význam. O otázke vodných zdrojov a ich dostupnosti diskutujú vo švédskej metropole na Svetovom týždni vody vedci a odborníci z vyše 130 krajín.
Reinfeldt povedal, že rokovania o znižovaní emisií skleníkových plynov vstúpia do "rozhodujúcej fázy" v roku 2009. Zároveň prisľúbil, že počas budúcoročného švédskeho predsedníctva bude problematika klimatických zmien prioritná. Švédsky premiér na konferencii varoval, že klimatické zmeny môžu zapríčiniť nedostatok vody a suchá, zväčšiť púšte, ako aj zvýšiť výskyt búrok a záplav. Podľa Kjótskeho protokolu o klimatických zmenách, ktorého účinnosť sa končí v roku 2012, Čína a India nie sú povinné znížiť emisie skleníkových plynov. Spojené štáty protokol neratifikovali. Nový protokol má byť hlavnou témou veľkej environmentálnej konferencie, ktorá sa uskutoční v decembri na indonézskom ostrove Bali.