Väčšia časť populácie už naše územie opustila v strede augusta. Agentúru SITA o tom informovala Ivana Hukeľová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti /BirdLife Slovensko.
Ako uviedla, dažďovník tmavý je zaujímavý tým, že svoje prvé tri roky života trávi v povetrí bez toho, aby zosadol. Vtáky majú slabé a drobné nohy so všetkými štyrmi pazúrmi nasmerovanými dopredu. Tie im neumožňujú sedieť na konáriku ani na drôte. Keď nedopatrením zosadnú na zem, tak už bez pomoci nevedia vzlietnuť.
Podľa Hukeľovej sa tento druh pomerne často zamieňa s lastovičkou domovou. Dažďovník je len o málo väčší ako lastovička. "Spoznáme ho podľa nápadných kosákovito ohnutých špicatých krídiel a tmavého sfarbenia celého tela. K nezameniteľným znakom patrí aj krátka hlava s nevýrazným zobákom," konštatovala.
Jesenná migrácia vtáctva je ojedinelým javom, ktorý je vyvolaný putovaním vtáctva za lepšími podmienkami a potravou. Každoročne môžeme pozorovať zhromažďovanie migrujúcich druhov vtáctva, ktoré vytvárajú často veľké zmiešané kŕdle. Niekoľkotisíc kilometrový prelet zo Slovenska do Afriky, je náročný, nebezpečný a veľa vtákov počas tejto cesty uhynie. Nebezpečenstvo predstavujú hlavne poľovníci, pytliaci, rybárske vlasce ale tiež vyčerpanie z dlhej a náročnej cesty.