„Podľa predkladaných zámerov tu má vyrásť cez 7000 takýchto lôžok,“ uvádzajú poslanci Janka Kalinčíková a Pavol Stano vo svojom otvorenom liste primátorovi. Podľa oboch poslancov nikoho nezaujíma, že územie Vysokých Tatier je už dnes silne urbanizované s dostatočným počtom lôžok pre cestovný ruch. Poslanci tvrdia, že výstavba apartmánových bytov je v priamom rozpore so schválenou koncepciou rozvoja tohto územia a je aj v rozpore s vyhláseniami vedenia mesta po veternej kalamite v roku 2004.
Apartmánové byty už vyrastajú na Štrbskom Plese. Plánujú sa v Novom Smokovci. V Starom Smokovci majú ďalšie apartmánové byty stáť na mieste nedokončeného kultúrneho domu, ktorý sa v súčasnosti asanuje. „Myslím, že navrhované funkcie a regulatívy by sa nemali meniť svojvoľne, pretože to môže priamo ohroziť trvalo udržateľný rozvoj mesta a jeho základné funkcie,“ uviedol Stano. Nedávno predstavila jedna britská developerská spoločnosť projekt s hotelom a prázdninovými domami s takmer 400 apartmánmi na mieste terajšieho Športcampu v Tatranskej Lomnici. Podľa Stana viacerí developeri využívajú skutočnosť, že mesto nemá schválený platný územný plán a rozvoj apartmánového bývania sa uskutočňuje živelne.
Podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša, súčasná výstavba i budúca prevádzka nebude mať negatívny vplyv na mesto Vysoké Tatry. Väčší problém sú podľa Mokoša „víkendové“ byty v existujúcich objektoch, ktoré sa rozpredali v predchádzajúcom období. Primátor tiež upozorňuje na to, že kategória apartmánové byty v existujúcom stavebnom zákone neexistuje. V pripravovanej novele zákona by sa táto kategória mala objaviť. Dovtedy nemá podľa primátora mesto čo riešiť. Všetky doterajšie návrhy a plány predstavujú hotely alebo penzióny s apartmánmi.
Podľa riaditeľa Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Petra Chudého hrozí, že v čase dokončenia viacerých projektov, okolo roku 2010, nebudú Vysoké Tatry, najmä služby a infraštruktúra, pripravené na takýto rozvoj apartmánového bývania. „Možno sa vrátime 20 rokov nazad, keď sme v zime mali obrovské rady pri lyžiarskych vlekoch alebo v stravovacích a športových zariadeniach nebolo možné dostať sa k službám,“ uviedol Chudý. Súčasne s výstavbou apartmánov by mala ísť aj modernizácia a dobudovanie služieb, pretože „v špičkových dňoch turisti prídu a my im nebudeme mať v dostatočnej miere čo ponúknuť,“ doplnil Chudý.