V súčasnosti sa do týchto opatrení investuje približne 10 percent z potrebnej sumy. Informoval o tom hovorca štátneho podniku Lesy SR Peter Gogola s tým, že lesníci s napätím očakávajú, či kompetentní vytvoria podmienky na finančne mimoriadne náročné revitalizačné a obranné opatrenia. Problematike odumierania smrečín sa má v stredu venovať vláda na výjazdovom zasadnutí v Čiernom Balogu v okrese Brezno. „Ak spoločnosť nepodporí lesníkov, odborníci varujú, že kolaps smrekových porastov spôsobí našej spoločnosti škody v desiatkach miliárd korún,“ uviedol Gogola.
Ako ďalej informoval, v tomto roku len podkôrny a drevokazný hmyz znehodnotil v smrekových lesoch zhruba 1,2 milióna kubíkov dreva, slovenské smrečiny však odumierajú aj v dôsledku vetrových kalamít, ničivého rozšírenia drevokaznej huby podpňovky, dlhodobého pôsobenia imisií, globálneho otepľovania a ďalších škodlivých činiteľov.
Lesníci pripomínajú, že hynutie slovenských smrečín nie je len lesníckym, ale celospoločenským problémom. Lesy totiž plnia viaceré dôležité funkcie, medzi inými aj zadržiavanie a zhromažďovanie vody. Pri dramatickom poklese výmery lesných porastov na Slovensku by podľa Gogolu hrozil nedostatok pitnej vody a tým aj zvyšovanie jej ceny.