"Najlepšie viditeľnými následkami klimatických zmien sú práve zmeny v horských oblastiach," uviedol Juraj Švajda z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity v Tatranskej Javorine. Ľadovce takmer vo všetkých
častiach sveta v ostatných desaťročiach ustúpili, niekde dokonca úplne zmizli. Hlavným dôvodom klimatických zmien je vyššia koncentrácia skleníkových plynov, najmä oxidu uhličitého v atmosfére. Klimatické zmeny nie sú iba o zmenách teploty, ale aj o zmenách množstva zrážok, frekvencii extrémnych prírodných javov, akými sú búrky, suchá a záplavy. V budúcnosti môžu klimatické zmeny zvýšiť premenlivosť klímy za hranicu doterajších skúseností ľudstva. Náklady na zmiernenie následkov sú oveľa vyššie než správne načasované a primerané investície do manažmentu klimatických zmien.
Medzinárodný deň hôr bol vyhlásený 11. decembra 2003 na Valnom zhromaždení OSN. Rozhodnutie vyplynulo z úspechu Medzinárodného roku hôr v roku 2002. Zvýšil celkové povedomie o význame hôr, inicioval vznik národných komitétov v 78 krajinách a podporil vytvorenie medzinárodného partnerstva pre trvalo udržateľný rozvoj v horských regiónoch známeho ako Partnerstvo hôr. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo FAO koordinovala aktivity Medzinárodného roku hôr a venuje pozornosť tiež Medzinárodnému dňu hôr.