Prednosta Obecného úradu v Liptovskom Trnovci Karol Maťko vníma tento krok ako dobrý ťah ministerky. "Neviem, či pozastavenie ale znamená len na určitý čas alebo ide o určité riešenie," reagoval. Ako dodal, obec, urbariát a občania chcú, aby tieto pozemky mali aj naďalej Lesy SR. Miestny urbariát by ich potom chcel s nimi vymeniť za lesy v Suchej doline v TANAP, ktoré sú pre štát z hľadiska životného prostredia vzácnejšie. V roku 2002 už padol takýto návrh, výmena však vtedy legislatívne nebola možná.
V boji za pozemky pri
Liptovskej Mare sa zmobilizovalo v Liptovskom Trnovci aj petičné hnutie, podporili ho aj obyvatelia okolitých obcí. Podľa Maťka petíciu poslali ministerke, tá reagovala pozastavením prevodu.
V liste uviedla, že podľa dokumentov ide o prírodné rezervácie s tretím až piatym stupňom ochrany a preto nemôže byť prevod pozemkov uskutočnený. Hovorca Lesov SR Peter Gogola zdôraznil, že si musia preveriť informácie, ktoré uvádza ministerka v liste, keďže podľa katastra na internete pozemky, ktoré sa mali previesť, nemali byť chránené osobitným zákonom. Podľa správy katastra v Liptovskom Mikuláši by malo ísť o štvrté ochranné pásmo, informácie však majú len sprostredkovane od dotknutých občanov, pretože na listoch vlastníctva to uvedené nie je.
Pozemky, okolo ktorých je spor, boli vykúpené od pôvodných majiteľov pre výstavbu priehrady a zaradené do ochranného pásma. Ich správcom sa stali Štátne lesy, teraz Lesy SR. Ľudia, ktorým pozemky patrili, dlhé roky žiadali o ich vrátenie. Keďže išlo o chránenú oblasť, ich žiadostiam vtedy nevyhoveli. Žiadosti spoločnosti DH Finance Slovakia vyhoveli, lebo sa medzitým zmenila legislatíva. Spoločnosť DH Finance Slovakia plánuje v tejto oblasti rozvíjať cestovný ruch, rovnako ako dotknuté obce.