Ako agentúru SITA ďalej informoval hovorca Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Peter Višváder, na stretnutí pezinský primátor a jeho spolupracovníci vysvetlili, prečo nechcú skládku v meste. "Predniesli sme všetky naše argumenty, ako to celé hodnotíme a vnímame a prečo nesúhlasíme s tým, aby sa v Pezinku vybudovala ďalšia skládka odpadov. Argumentovali sme aj tým, že bratislavský inšpektorát životného prostredia vydal povolenie napriek zákazu skládky v územnom pláne mesta z roku 2002," povedala zástupkyňa občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta (OI) Zuzana Čaputová.
Okrem toho, že minister Izák pripravuje podnet na Krajskú prokuratúru v Bratislave, ktorého cieľom bude preverenie zákonnosti postupu štátnych orgánov, koná sa podľa Višvádera vo veci už od 5. februára aj rezortná kontrola MŽP SR. "Okrem toho rozhodol minister aj o tom, že situáciu priamo na mieste budú monitorovať príslušné orgány životného prostredia, najmä obvodný úrad životného prostredia," doplnil.
Podľa Višvádera prebieha v súčasnosti vo veci povoľovania skládky odvolacie konanie, v rámci ktorého prvostupňové rozhodnutie preveruje ústredie Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Problematikou vybudovania skládky odpadov v Pezinku sa bude v stredu na svojom riadnom rokovaní zaoberať aj vláda SR.
V piatok sa v Pezinku konalo verejné zhromaždenie občanov na protest proti plánovanému vybudovaniu skládky odpadu v takzvanej Novej jame, ktorá sa nachádza necelých 300 metrov od mestskej obytnej zóny. Občania tiež od piatka podpisujú výzvu premiérovi Robertovi Ficovi, v ktorej ho žiadajú o prešetrenie kauzy. Petíciu predsedovi vlády SR môžu občania podporiť ešte do utorka v pezinskom obchodnom centre PLUS.
Odporcovia výstavby novej skládky odpadov v Pezinku argumentujú zdravotnými dôsledkami skládok a tiež tým, že sa nechcú stať regionálnym smetiskom. Väčšina odpadov, ktoré sa do roku 2007 priviezli na skládku v Pezinku, pochádzala z iných lokalít. Kým z mesta Pezinok sa na skládke ukladalo ročne približne päťtisíc ton odpadu, ďalších približne 60-tisíc ton odpadu privážali. Po prepočítaní plochy a objemu novej skládky by to predstavovalo takmer dvanásť futbalových ihrísk, na ktorých stoja tesne vedľa seba štvorposchodové bytovky. To je len kapacita prvej etapy skládky. Pri údajoch o ploche a objeme vychádzali zástupcovia OI z oficiálneho rozhodnutia o integrovanom povolení. Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra minulého roku 81 % občanov mesta odmieta vybudovanie novej skládky odpadov.