Na druhej strane v posledných rokoch evidujú horskí vodcovia nárast záujmu aj o iné tatranské vrcholy, ktoré sú spojené s náročnejším lezením. Ide napríklad o severnú stenu Ľadového štítu, Pyšný štít, Ganek, Ošarpance, Volia veža či populárny Žabí kôň. Výhodou túr na menej atraktívne vrcholy je podľa Rajtára aj to, že tam nie je toľko turistov. Pri plánovaní vysokohorskej túry by mal každý turista zvážiť svoje fyzické možnosti. Podľa Rajtára turistom stále treba pripomínať dobré obutie a oblečenie.
"Keď vidíte na Téryho chodiť ľudí v šľapkách po snehovom poli, tak to asi treba prízvukovať," povedal Rajtár. Horolezecké vybavenie zabezpečuje pre klienta horský vodca.
Hovoriť o aklimatizácii v prípade Vysokých Tatier sa môže podľa Rajtára zdať niekomu smiešne, ale je namieste. Príkladom je podľa neho Lomnický štít, kde turisti po vystúpení z lanovky sa zadýchajú už po výstupe po niekoľkých schodoch. "To nie je schodmi, ale z rýchleho vstupu do výšky," dodal. Problémy s výškou začínajú podľa Rajtára vo výškach nad 2000 metrov. Pamätať na to by mali najmä starší a menej fyzicky zdatní návštevníci.
Spolok horských vodcov vo Vysokých Tatrách v súčasnosti združuje 21 certifikovaných horských vodcov so sídlom vo Švajčiarskom dome v Starom Smokovci. Okrem slovenských hôr ponúkajú slovenskí horskí vodcovia svoje služby v horách celého sveta. Oprávňuje ich k tomu certifikát Medzinárodnej asociácie horských vodcov. Turisti zaujímajúci sa o vysokohorskú túru by mali byť opatrní pri výbere horského vodcu. "Stáva sa, že stretneme človeka, ktorý sa predstavuje ľuďom ako horský vodca a nie je to pravda," povedal Rajtár. Nie všetci certifikovaní horskí vodcovia na Slovensku sú združení v Spolku horských vodcov vo Vysokých Tatrách.