Pri spaľovaní odpadov na záhradách sa uvoľňujú toxické látky, ako napríklad oxid uhoľnatý, dráždivý čpavok, uhľovodíky, dechtové látky a mnohé ďalšie zdraviu škodlivé látky. "Pri spaľovaní odpadov doma sa uvoľňujú škodlivé látky v ešte vyšších koncentráciách, než je to v mnohých priemyselných závodoch. Dôvodom je horenie za nízkych teplôt a nedostatočného okysličovania,“ upozorňuje ďalej koordinátorka toxickej kampane Priateľov Zeme Katarína Vrábľová.
Spálením organického odpadu teda doslova vypúšťame do vzduchu organické hnojivo a meníme ho na škodlivé plyny, zdôraznila. Priatelia Zeme preto apelujú na obce, aby vo výraznejšej miere dohliadali na dodržiavanie zákonov a upozorňovali občanov, že ich konanie je protiprávne. Rovnako polícia by mala kontrolovať a napomínať občanov, respektíve ukladať pokuty v prípade opakovaného spaľovania bioodpadu.
Pálením zeleného odpadu v jesennom období, keď nad dedinami, ale aj mimo nich, sa vznášajú mračná bieleho zapáchajúceho a škodlivého dymu, dochádza k porušovaniu Občianskeho zákonníka. Podľa neho nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami a podobne, spresňujú Priatelia zeme. Spaľovanie odpadu predstavuje aj porušovanie zákona o odpadoch, je totiž zakázané zneškodňovať (spaľovať, skládkovať) odpad inde ako v zariadeniach na to určených, teda v spaľovniach alebo na skládkach odpadov. Zákon o ochrane pred požiarmi zas hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a že sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.