"List z IUCN je výsledkom medzinárodnej lobby mimovládnych ochranárskych organizácií, ktoré dlhodobo bojujú proti pripravenému návrhu zonácie TANAP-u," uviedol v stanovisku MŽP hovorca rezortu Peter Višváder. Ku prekategorizovaniu národného parku by podľa MŽP tak či tak nedošlo, lebo pravidlá pre názov národný park si určuje každý štát sám. "Čiže TANAP aj po kritike IUCN by zostal TANAP-om. Kritériá IUCN nie sú záväzné," uviedol v reakcii rezortu životného prostredia Višváder.
Návrh zonácie predchádzajúceho vedenia TANAP-u, resp. tzv. ochranársky návrh a súčasný návrh sa podľa MŽP neodlišujú zásadným spôsobom. "A už vôbec nie tak, aby to bol dôvod na prekategorizovanie TANAP-u na CHKO," uvádza sa v reakcii. Rozdiel medzi nimi je podľa ministerstva v tom, že v súčasnosti navrhovaná zóna A je asi o 3 % menšia ako v ochranárskej verzii. "Aj to iba preto, že nový vládny návrh odstraňuje anomálie, ktoré doteraz v TANAP-e boli," tvrdí ministerstvo. Podľa jeho stanoviska bol takou anomáliou piaty, bezzásahový stupeň aj na území pod lanovkou. "Takéto prípady sme evidovali na Štrbskom Plese a na Skalnatom Plese," tlmočil Višváder. Podľa MŽP, nový vládny návrh zonácie presne stanovuje pre cestovný ruch pravidlá. "Cestovný ruch sa sústredí do už existujúcich piatich stredísk a nebude sa rozširovať mimo nich. To je pozitívom novej pripravenej zonácie," uvádza sa v stanovisku.
Sú národné parky, ktoré kritériá stanovené IUCN nemajú a sú fungujúcimi národnými parkami. "O mesiac v Barcelone na zasadnutí IUCN je MŽP SR pripravené obhájiť si súčasný návrh zonácie a sme presvedčení, že s tým nebudeme mať z hľadiska odborných argumentov žiaden problém," uviedol Višváder.