Už po dvadsiaty piatykrát sa pod heslom „Ľuďom chlieb a mier!" v priestoroch Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu (SCPV) – Výskumného ústavu živočíšnej výroby (VÚŽV) v Nitre uskutočnil Medzinárodný filmový festival AGROFILM. Hlavnú cenu Vlády SR Magna Mater odovzdal minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík zástupcom indického veľvyslanectva a cenu ministra pôdohospodárstva zasa poľským tvorcom.
Cieľom podujatia je prostredníctvom filmovej tvorby informovať a šíriť poznatky vedy, výskumu, vývoja a praxe z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, výživy obyvateľstva, lesníctva, vodného hospodárstva, ekológie, poľnohospodársky a lesnícky využívanej krajiny, problematiky vidieka a života jeho obyvateľov.
Festival sa už tradične koná pod záštitou vlády Slovenskej republiky a Organizácie spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v Ríme a jeho usporiadateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky. AGROFILM organizuje SCPV v Nitre a premietalo sa v kinosále VÚŽV. Vstup bol voľný aj pre širokú verejnosť, tlmočenie do slovenčiny bolo zabezpečené.
V tomto roku sa festivalu filmovou a osobnou účasťou prezentovalo 21 krajín – vrátane Slovenska a jedna medzinárodná organizácia. Spolu prihlásili 111 filmov, pričom po prvý krát sa filmovou tvorbou predstavila Sri Lanka a Východný Timor.
Doteraz sa na festivale prezentovalo filmovou tvorbou takmer viac ako 60 krajín sveta a 5 medzinárodných organizácií. Spolu prihlásili 3 027 filmov a videozáznamov. Sú to filmy, z ktorých ocenené ostávajú v archíve AGROFILMU, ktorý je v knižnici SCPV a ktoré
si môžu záujemcovia požičať a premietnuť, najmä v rámci výučbovej činnosti.
Aj v tomto roku Medzinárodná porota ocenila najlepšie dielo Veľkou cenou – cenou Vlády SR Magna mater. Odniesla si ho indická snímka Vodohospodárska výstavba – Hlinené priehrady. Okrem toho udelila ďalšie štatutárne ceny, pričom v kategórii dokumentárnych a publicistických filmov získala prvé miesto slovenská snímka režiséra Pavla Barabáša Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase. Cenu FAO – Osiris, udelila deväťčlenná medzinárodná porota zložená z odborníkov zo Slovenska, Talianska, Česka, Španielska, Izraelu, Portugalska, Poľska, Nemecka a z Veľkej Británie snímke zo Srí Lanky Palma kithul na Srí Lanke.
Národná porota, zložená zo slovenských odborníkov poľnohospodárskej praxe a výskumu, udeľuje cenu diváka. V tomto roku ju udelila slovenskej snímke Zhovorčivý spachtoš, ktorú prihlásilo na AGROFILM Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš.
AGROFILM nie je len podujatím, na ktorom sa premietajú filmy. Je to aj príležitosť na výmenu skúseností z oblasti filmovej tvorby a miesto, kde sa stretávajú odborníci z agrokomplexu.
Súčasťou aj tohtoročného festivalu bolo medzinárodné vedecké sympózium na tému Prognóza vývoja slovenského pôdohospodárstva – hlavné smery a priority pôdohospodárskych vied. Organizátorom bolo Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky, Slovenské centrum poľnohospodárskeho výskumu Nitra, Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied, Festivalový výbor Agrofilmu 2008 a poslanec a člen poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu Peter Baco, ktorý nad sympóziom prevzal patronát.
Tradičné kultúrne podujatie Stretnutie vedy a umenia bolo venované dielam maliarky a keramikárky Ivetty Axamitovej.
Slávnostným odovzdaním cien sa však festival nekončí. Počas nasledujúceho pol roka bude totiž putovať víťazná kolekcia, spolu s ďalšími vybratými snímkami po území celého Slovenska. Vo výskumných ústavoch, na stredných a vysokých školách, ale aj v poľnohospodárskych a potravinárskych podnikoch si filmy pozrú tisícky ľudí. Napríklad snímky z vlaňajšieho AGROFILMU si pozrelo na AGROFILME PRE PRAX, ako sa toto podujatie nazýva, 8,3- tisíc divákov.