„Vláda považuje podkôrnikovú kalamitu za väčšiu, ako bola kalamita v posledných rokoch spôsobená počasím,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico. To, čo sa deje v Tatrách, je podľa neho katastrofa. Dnes stojíme podľa Fica pred reálnou hrozbou, že centrálne Tatry pre lykožrúta vyschnú. „Je tu nebezpečenstvo, že Tatry vyschnú len preto, že sú tu radikálni ochrancovia, ktorí nechcú umožňovať vstup do tohto prostredia a prijímanie zásadných opatrení,“ povedal R. Fico.
Lykožrútová kalamita je podľa premiéra väčšia, rozsiahlejšia, nebezpečnejšia a s väčšími škodami ako bola veterná kalamita v roku 2004. Minister pôdohospodárstva a minister životného prostredia musia do 31. októbra predložiť na rokovanie vlády návrh konkrétnych legislatívnych, inštitucionálnych a ekonomických opatrení na zmiernenie a zastavenie podkôrnikovej kalamity.
Podľa ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka veterná kalamita v roku 2004 poškodila približne 5,5 mil. metrov kubických dreva. Dôsledkom „fenoménu úrad životného prostredia a úrad štátnej ochrany, ktorý zabránil vykonať ťažbu“ je to, že veterná kalamita prerástla do kalamity podkôrnikovej. Len v roku 2009 bude podľa ministra potrebné vyťažiť z podkôrnikovej kalamity vyše päť mil. kubických metrov dreva. Veternú kalamitu z roka 2004 by podľa ministra dokázali lesníci zvládnuť. V súčasnosti budú potrebné nemalé prostriedky na záchranu slovenských lesov. Povrch Slovenska tvorí zo 41 % les a je štvrtou najlesnatejšou krajinou v Európe. Z celkovej plochy lesov tvoria ihličnaté lesy 31%, zmiešané 19% a listnaté 50%. Podľa ministra je podkôrnikovou kalamitou ohrozených 80 % slovenských lesov.