Broskyne kompótujeme krátko pred konzumnou zrelosťou, pretože nezrelé plody sú menej chutné a príliš tvrdé a zrelé sú mäkké a náchylné na hnednutie. Obraté broskyne spracujeme do dvoch dní, len menej zrelé skladujeme dlhšie. Umývame celé plody a ťažko umývateľné nečistoty odstránime jemnou kefou. Broskyne políme ostrým nožom. Menšie plody rozpoľujeme, väčšie štvrtíme, takže sa ľahšie odkôstkovajú. Ukladáme ich do studenej vody najviac na 30 minút. Polené broskyne ukladáme tak, aby sa ich do pohára vmestilo čo najviac a aby plody siahali 5 až 10 mm pod hrdlo pohára.
Príprava nálevu:
Čím viac broskýň sa do pohára zmestí, tým viac cukru musíme dať do nálevu a opačne, aby výsledná sladkosť kompótu bola zodpovedajúca. Na 1L vody odvážime 600 až 800 g cukru, čím vznikne asi 38 až 45% cukrový roztok, na 1 kg cukru odmeriame 1,25 až 1,65L vody. Ak kompótujeme zrelšie plody, môžeme na 1 kg cukru pridať 1 kávovú lyžičku kyseliny citrónovej.
Broskyne zalievame tak, aby boli ponorené všetky plody a nálev siahal niekoľko mm pod hrdlo pohára.
Sterilizácia:
Zrelšie broskyne sterilizujeme rovnako ako marhuľový kompót - rozlične dlhý čas, podľa zrelosti, ako aj podľa toho, ako starostlivo sú poukladané. Čím tvrdšie sú plody a čím viac je ich v pohári, tým dlhšie ich sterilizujeme. Pri teplote vodného alebo parného kúpeľa 80 až 85 oC sterilizujeme poháre do obsahu 720 ml 15 až 20 minút.