Fyzická aktivita, vyvážené stravovanie a vhodný pitný režim sú tak základom životného štýlu, ktorý svojim vyznávačom prináša okrem zdravia a peknej postavy aj radosť a sebauspokojenie. Nech už je naša motivácia či cieľ akýkoľvek, jedno máme spoločné. Začiatok. Prvé týždne či mesiace. Vydať sa na jeho cestu a zotrvať je pre niekoho ľahšie, pre iného ťažšie.
Pre svoju premenu sa pred niekoľkými rokmi rozhodla aj Denisa Lipovská, reprezentantka SR v bikini fitness a aktuálna Majsterka Európy v tejto kategórii. Skutočnej zmene životného štýlu predchádzalo manželovo jemné, avšak intenzívne podpichovanie, ale aj vlastná nespokojnosť s ochabnutým a neforemným telom a tvoriacou sa „pneumatikou“ okolo pásu. Začala v dvadsiatichšiestich rokoch vo fitku. Dala mu šancu, hoci k nemu nemala pozitívny vzťah. Ten si však postupom času vybudovala aj vďaka osobnému trénerovi, s ktorým začínala. Spätne to hodnotí ako veľký prínos. Jednak vďaka dobrému základu ako správne cvičiť a prekonávať vlastné limity a na druhej strane vďaka pravidelnosti cvičenia a pocitu zodpovednosti voči trénerovi. Po prekonaní počiatočnej lenivosti sa začala z každého tréningu tešiť, chodila viac vystretá, cítila sa zo dňa na deň zdravšia a silnejšia, usmievala sa a žiarila. Trénovala 3- až 4-krát do týždňa a ako doplnok k tomu využívala v malej miere aj kardio cvičenia. Prestala napríklad používať výťah a chodila viac pešo. Novému životnému štýlu samozrejme prispôsobila aj svoj jedálniček a pitný režim.
Kde je pevná vôľa, tam sa dejú zázraky
Výsledky prichádzali postupne. Po počiatočnom úbytku telesného tuku sa zamerala na tvarovanie postavy. Stavala na dobrom základe z detstva, pretože ako dieťa sa niekoľko rokov venovala gymnastike. Po čase, aj na základe podnetov z okolia, začala uvažovať nad súťažením. Jej úspechy prišli viac-menej od prvej súťaže. Tou boli Majstrovstvá Slovenska vo fitness, body fitness a bikini fitness žien na jar v roku 2012, kde sa prebojovala na 4. miesto rovno za vtedajšie reprezentantky. Jej motiváciou bolo byť stále lepšia a siahnuť si na vrcholové súťaže. Netrvalo dlho a aj napriek tomu, že bola neskúsená, prebojovala sa už v ďalšej sezóne do A teamu na Majstrovstvá sveta a zároveň sa zo dňa na deň stala reprezentantkou SR. Veľké úspechy dosahovala aj ďalej, ale na úplný vrchol sa jej podarilo vystúpiť až po troch rokoch. Na jar tohto roka vyhrala Majstrovstvá Slovenska, získala titul absolútnej víťazky na prestížnej súťaži Mozolani Classic a tiež titul Majsterky Európy.Stala sa tak v roku 2014 jednotkou na Slovensku v kategórii bikini fitness.
Pravidelne a vyvážene
Zmeny v stravovaní a v pitnom režime boli v jej prípade predovšetkým v nastolení pravidelnosti a pochopení, čo telu prospieva. Podľa Denisy je všetko o správnom dávkovaní jednotlivých nutričných hodnôt a v nastavení systému tak, aby mohol byť dlhodobo udržateľný. Zdravé potraviny sa naučila prijímať s radosťou a pôžitkom a ostatné chute si necháva na špeciálne vyhradený deň. „Správne nastavené stravovanie a pitný režim sú základom úspechu. Človek, ktorý sa aktívne venuje tréningu, musí mať vyvážený príjem jednotlivých zložiek potravy. Dôležitý je predovšetkým príjem bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Aby sa však zabezpečila efektivita tréningu a telo fungovalo správne, je nevyhnutné dodať mu dostatok tekutín. Voľba druhu nápoja závisí od konkrétnych podmienok, niekedy je najvhodnejšia voda, inokedy ovocná šťava. Pred tréningom sú vhodné aj nesladené kofeínové nápoje alebo káva, ktoré nabudia organizmus a človek je schopný podať vyšší výkon a väčšie množstvo energie, čo nepriamo napomáha redukcii hmotnosti,“ dodáva.
Dobré rady nad zlato
Cvičeniu a zdravému životnému štýlu zasvätila aj svoj profesionálny život. Od konca roku 2012 pôsobí ako fitness trénerka v Bratislave. Ako sama tvrdí, v tejto práci sa našla. Teší ju práca s ľuďmi a to, že môže podávať ďalej svoje vedomosti a skúsenosti. Má rôznu klientelu a tréningy prispôsobuje jednotlivým potrebám a možnostiam klientov a tomu, čo ich na tréningu baví. Samozrejme, v kombinácii s tradičnými tréningovými zásadami. Začiatočníkom radí nájsť predovšetkým dostatok odhodlania a pevnej vôle a vytvoriť si k novému životnému štýlu zaľúbenie a tešiť sa z neho. V praktickej rovine má pre všetkých nasledujúce odporúčania:
· začať s cvičením s vlastnou váhou, s činkami prípadne vo fitnesscentre na strojoch. Dôležité je úvodné posilnenie svalstva celého tela.
· ak si netrúfate začať sami, skúste to s trénerom. Ten na základe stavu, dispozícií a cieľov vytvorí nielen cvičebný plán, ale poradí aj v stravovaní a v pitnom režime a nastolí cvičeniu pravidelnosť.
· mužom radí zamerať sa viac na techniku a až po jej zvládnutí s menšími váhami prejsť na tie väčšie. Naopak ženám odporúča nebáť sa silového tréningu. Nemusia sa totiž vôbec obávať rýchleho nárastu svalovej hmoty, pretože tá sa v skutočnosti vytvára veľmi pomaličky a netreba si ju mýliť s lokálnym prekrvením niektorej svalovej partie.
· v stravovaní sa treba zamerať hlavne na pravidelnosť a vyváženosť nutričných hodnôt počas dňa. Vyberať si zdravšie alternatívy jedál, jesť veľa zeleniny, dostatok bielkovín a vyvarovať sa drastickým diétam a hladovaniu.
· nepodceňovať pitný režim a nájsť si vlastný „vodný“ režim, nakoľko niekto potrebuje vody viac, iný menej. Počas tréningu treba v prestávkach medzi sériami dopĺňať tekutiny po dúškoch, nie nárazovo.
· najdôležitejšie je nájsť taký režim, ktorý je možné dodržiavať dlhodobo, prirodzene a na zmenu životného štýlu si dopriať dostatok času. Ani sa netreba trápiť nad prehreškami a vopred počítať aj so zlyhaniami. Pozitívny prístup k cvičeniu a k novému životnému štýlu je základ úspechu.