Pestujeme ho aj v našich záhradkách. Zimný cesnak sadíme koncom septembra a zberáme v júli, jarný dozrieva v auguste.
Cesnak poznali už v 15.storočí pred Kristom. V papyruse z tohoto obdobia našli aj cesnakové recepty na odstránenie rôznych chorôb. Otroci, ktorí pracovali na stavbe pyramíd dostávali denný prídel cesnaku proti nákazlivým chorobám a predchádzaniu horúčkam.
Obsahuje unikátny stopový prvok germánium, ktorý chráni pred rakovinovými bunkami. Silica alicín, ktorá po konzumácii cesnaku ničí baktérie a huby, znižuje hladinu cholesterolu a hladinu tukov v krvi. Jeho chemické zloženie pozitívne ovplyvňuje tráviacu sústavu, srdce, pečeň, slezinu a slinivku. Zlepšuje prekrvenie organizmu, pomáha pri ochoreniach žíl aj pri črevných problémoch.
Obľúbený je aj v slovenskej kuchyni známy je pri konzumácii hrianky alebo zemiakových placiek. Používame ho pri rôznych prípravách mäsa, prívarkov, alebo rôznych šalátov. Netreba to však s konzumáciou nepreháňať.
Poznáte cesnakovú polievku z Balkánu?
Potrebujeme:
4 strúčiky cesnaku
0,5 l vody
2 kúsky hriankového chleba
1 pl. oleja
1 kocka polievkového bujónu
1 čl slivovice
Príprava:
Na kocky pokrájaný hriankový chlieb opražíme na oleji, pridáme roztlačený cesnak. Vodu uvedieme do varu, pridáme kocku bujónu a všetko nalejeme na cesnak s chlebovými kockami. Pridáme čajovú lyžičku slivovice.
Dobrú chuť!