Čerešne pochádzajú z Prednej Ázie a juhovýchodnej Európy, no dnes sú rozšírené na celom svete. Bohato rodia a voľne rastúce majú mohutnú korunu. Z pôvodných divo rastúcich čerešní vznikli desiatky odrôd okrasných čerešní.
Ak budeme zelý týždeň jesť denne 1/4 kg čerešní, zníži sa nám obsah kyseliny močovej v krvi - tým predchádzame vzniku dny. Antokyanáty, resp. antokyanidíny (rastlinné farbivá) v kombinácii s vitamínom C a zinkom premieňajú stavebn= jednotky bielkovín na pevnú spleť pružných kolagénových vláken, a tým umožňujú regeneráciu väzivového tkaniva. Okrem toho neutralizujú škodlivé vplyvy voľných radikálov a ničia škodlivé enzýmy, ktoré rozožierajú väzivo a spôsobujú starnutie a vädnutie pleti. Antokyanáty zmierňujú tvorbu hystamínu a prostaglandínu, a tým zmierňujú zápaly. Vďaka týmto vlastnostiam sú čerešne ideálnym prírodným liečivom pri zápaloch, paradentóze a artritíde.
Obsahujú veľmi veľa vitamínu C a kyseliny listovej. Majú vysoký obsah vápnika (na kosti, zuby, fciu nervov), železa (krvotvorba, okysličenie) a draslíka (výživa buniek, odvodnenie).
Vždy by sme mali dať prednosť domácim čerešniam, ktoré neboli chemicky ošetrené. Dovozové ovocie často rastie na chemicky kontaminovaných pôdach. Čerešne z dovozu sú niekedy postriekané prípravkami proti plesniam a hubovým ochoreniam.
Čerešňové kôstky obsahujú substancie, ktoré sa vplyvom enzýmov v črevách štiepia a uvoľňuje sa z nich kyanovodík. Ak však prehltneme my, či naše deti jednu-dve kôstky, nemusíme sa ničoho obávať.
Liečivé účinky čerešní:
Pôsobia protizápalovo
Pomáhajú pri paradentóze
Chránia väzivové tkanivo
Zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov a dnu
Pomáhajú pri redukcii hmotnosti
Majú omladzujúce účinky, skrášľujú pleť